- Юридичний помічник - https://pomichnyk.org -

Історія становлення та розвитку інституту процесуального представництва

Інститут процесуального представництва зародився у Стародавньому Римі. Спершу, сторони не могли передавати свої права та обов’язки у суді іншим особам, проте згодом виникла гостра потреба у представництві тих осіб, які самі себе представляти з фізичних чи психологічних причин не могли (діти, особи похилого віку, хворі, інваліди тощо). З плином часу представництво чужих інтересів ставало все більш застосовуваним і почало розглядатися не лише в контексті знедолених, але і звичайних громадян. Варто зауважити, що в цей час зазначений інститут існував як правозахист (правозаступництво). Це було пов’язано з тим, що представники не лише представляли своїх клієнтів, але і захищали їх.

На початкових етапах зародження процесуального представництва для здійснення процесуальних актів необхідною була особиста участь, як довірителя, так і представника. Відносини представництва грунтувалися на угоді між представником і клієнтом (довірителем) в основі якої лежала добра воля сторін.

В цей час до представників висувалися певні вимоги. Так, представниками бути лише особи вільні та правоздатні. Функції представника не могли здійснювати такі категорії осіб як духовенство; вищі імператорські чини, що мали особисті привілеї; жінки; солдати; особи обмежені у правоздатності у зв’язку з їх ганьбою.

В римській імперії представництво ділилося на певні види:

У ІІ ст. з’явилися згадки про когніторів, які були формальними представниками і відкрито виступали від імені дієздатних осіб без їхньої присутності в суді, оскільки після укладення угоди з клієнтом когнітор повністю заміняв його.

На підставі аналізу історичної літератури науковці виділяють шість періодів розвитку процесуального представництва на території сучасної України:

avtor: Solomia Vandyo