- Юридичний помічник - https://pomichnyk.org -

Пільги за оплату електроенергії.

Пільги — це встановлені законодавством або іншими нормативними актами переваги, що надаються особі (або групі осіб) порівняно з іншими громадянами.

Ваше електропостачальне підприємство не вирішує, хто має право на пільги. Пільги забезпечуються фінансовими бюджетами різних рівнів, тому важливо стежити за рішеннями не тільки Верховної Ради, але і міських рад. Щороку приймається Закон України «Про Державний бюджет України», який містить усі статті доходів і витрати у конкретних галузях народного господарства, у тому числі й у системі соціального захисту населення. Усі зміни в чинному законодавстві оперативно публікуються у відповідних засобах масової інформації.

Відповідно до Бюджетного кодексу України [1] пільги при сплаті за електроенергію мають такі категорії осіб:

Споживач, який має право на встановлену законом пільгу з оплати спожитої електроенергії, повинен звернутися до сервсної дільниці за місцем проживання та повідомити  у письмовій формі про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Відсоток знижки плати пільгового споживання електричної енергії для осіб, які не належать до членів родини пільговика,  але зареєстровані, живуть у зазначеному приміщені і мають право на знижку плати за електричну енергію, беруть рівним відсотка знижки плати основного пільговика. В іншому випадку розрахунок за електроенергію з компанією з використанням пільги не можливий.

Пільги з оплати спожитої електроенергії надаються тільки за місцем постійного проживання.
Для оформлення пільги дитина війни/пенсіонер/ветеран війни має звернутися до сервіної дільниці електропостачальної організації та надати такі документи:

Споживачам, на яких поширюється дія перелічених нижче законів України та які набули певного статусу,  надаються пільги з дня звернення.

Споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, письмово повідомляє електропостачальне підприємство про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова сплата за електроенергію здійснюється з дня подання споживачем заяви (п. 31 ПКЕЕН) [3].

Самостійне користування пільгами без відповідного оформлення забороняється!
Пільга на спожиту електричну енергію надається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.96  № 879 у межах таких норм:

 

До членів сім’ї пільговика при наданні пільг належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом І групи та доглядає за ним за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходяться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.

У разі коли декілька членів однієї родини, які проживають разом, мають право на пільги з оплати спожитої електричної енергії, пільга надається тільки одному з членів родини. Споживач, який має декілька пільг, може обрати тільки одну, більшу за розміром пільгу. Відсоток знижки плати пільгового споживання електричної енергії для осіб, які не належать до членів родини пільговика, але зареєстровані і живуть у зазначеному приміщені і мають право на знижку плати за електричну енергію, беруть рівним відсотка знижки плати основного пільговика (п. 31 ПКЕЕН) [3].

Якщо споживач в розрахунковому періоді не в повному обсязі використав спожиті пільгові кВтг, то залишок не додається до спожитих пільгових кВтг у наступному розрахунковому періоді.

Призначення та непризначення пільг здійснюється структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів  районних рад.

З приводу оформлення пільг на опалення та ГВП потрібно звертатися до житлово-експлуатаційних організацій (ЖЕО).