Що робити коли поліції хоче здійснити особистий огляд особи чи речей?

Якщо до Вас звернувся працівник поліції з вимогою показати особисті речі або оглянути Вас, дотримуйтесь наступного порядку дій:

1. Дізнайтесь причину такої вимоги. Причини типу «планової перевірки» або «Ви ж на вокзалі…» – не обґрунтовані. Дійсна вимога — відповідає пункту чи статті конкретно закону. Вимагайте відповіді на питання: «Згідно якої статті якого закону Ви хочете оглянути мене (мої речі)?». Щодо поверхневої перевірки дивіться нижче.

2. Пам’ятайте, що обґрунтованою причиною такої вимоги можуть бути тільки 4 випадки:

1) якщо Ви вчинили або вчиняєте адміністративне правопорушення/злочин і поліція стала свідком цього;

2) якщо на Вас характерні ознаки правопорушення (сокира за спиною, руки по лікті в крові тощо);

3) якщо на Вас вказала третя особа, що Ви правопорушник;

4) якщо працівники поліції мають орієнтування на Вас або схожу на Вас особу, яка вчинила правопорушення (в цьому випадку просіть продемонструвати його).

3. Якщо причина Вам видається обґрунтованою, і Ви погодились на огляд, зверніть увагу на таке:

– перевірка має проводитись особою однієї статі з оглядуваним і в присутності двох понятих тієї ж статі (це стосується особистого огляду);

огляд речей здійснюється у присутності особи, у власності (володінні) якої вони є. У невідкладних випадках зазначені речі, предмети може бути піддано оглядові з участю двох понятих під час відсутності власника;

– ці дії мають обов’язково супроводжується складанням протоколу або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення чи в протоколі про адміністративне затримання;

– поліція має право вилучати речі і документи у разі необхідності, але про це обов’язково складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення, про огляд речей або адміністративне затримання.

4. Поверхнева перевірка є превентивним поліцейським заходом і полягає у візуальному огляду особи, речі або транспортного засобу. Така перевірка здійснюється, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено, або яка становить загрозу життю чи здоров’ю людей. Здійснюється особами відповідної статі. Якщо поверхнева перевірка стосується речі або транспортного засобу, то підстава для цього – підозра у тому, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або він є засобом вчинення злочину. Людина повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.

5. Якщо є достатні підстави вважати, що річ може бути використана з метою посягання на життя і здоров’я поліцейського (або іншої особи), то він може обмежити фактичне володіння річчю шляхом вилучення її у власника, обмеження її перенесення або перевезення. Про це складається протокол та вручається цій особі (або робиться відповідний запис до протоколу адміністративного/кримінального затримання).

http://www.mvs.gov.ua

Друкувати Юридичний помічник » Фізичним особам » Життя, робота, кримінал »
3 624 переглядів