Новий порядок призначення пенсій з 01 квітня 2015 р.

З 01 квітня 2015 року набирає чинності Закон України № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», прийнятий Верховною Радою 02 березня 2015 р.

Важливо пам’ятати, що зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років торкнуться лише нових пенсіонерів.

Зміни, що передбачаються вказаним законом, умовно можна поділити на 3 розділи.

1 розділ: зміни, які стосуються виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах, зокрема, державним службовцям, прокурорам, суддям, народним депутатам, деяким іншим категоріям працівників.

Внесені до 14 законів, які регулюють порядок нарахування та виплати пенсій окремим категоріям працівників, тобто «пенсійних законів» зміни передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена. При цьому пенсіонер має право вибору: продовжувати працювати на «спеціальній посаді» та отримувати заробітну плату, чи звільнитися з посади і отримувати спецпенсію.

Вказана норма не поширюється на інвалідів 1 та 2 груп, інвалідів війни 3 групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців, учасників АТО. Всі вони на будь-якій роботі отримуватимуть призначену пенсію в повному обсязі.

Пенсіонери-науковці, які працюють на спецпосадах, зможуть одержувати 85% належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.

2 розділ: зміни, які стосуються порядку виплати пенсій іншим категоріям працюючих пенсіонерів.

Для них передбачено, що у період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії. Але ця норма торкнеться лише тих пенсіонерів, у яких розмір пенсії перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, тобто 1423,50 грн. Ті пенсії, що призначені в розмірі менше 1423,50 грн., працюючим пенсіонерам виплачуватимуть у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, у яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423,50 грн.

Вказана норма буде діяти до 01 січня 2016 р. та стосуватиметься 659 тис. пенсіонерів, або 5,45% від їх загальної чисельності.

Працюючим пенсіонерам з числа інвалідів 1 та 2 груп, інвалідів війни 3 групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до ЗУ №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія буде виплачуватися у повному обсязі незалежно від розміру.

У разі, коли документи про звільнення з роботи буде надано після 01 квітня, то виплата пенсії буде проведена в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер вже не працював. Коли документи про працевлаштування, в тому числі на спецпосаду, пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов’язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.

3 розділ: зміни, які стосуються умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.

Так з 01 квітня 2015 року поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.

Положення Закону Особи, на яких поширюється дія Закону
Вік виходу на пенсію жінок змінюється
з 45 років до 50 років – жінки, які народилися після 01.04.1970за списком № 1 (перелік особливо шкідливих та особливо важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України)
з 50 років до 55 років жінки, які народилися після 01.04.1965-   за списком № 2 (перелік шкідливих та важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України );

–   трактористи-машиністи;

–   доярки, свинарки;

–   зайняті на вирощуванні тютюну;

–   робітниці текстильного виробництва;

–   водії міського пасажирського транспорта

 

Також поетапно на 6 місяців за рік змінюватиметься загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.

Окрім того, на 5 років поетапно протягом 10 років на 6 місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників – необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та ін.

 

Друкувати Юридичний помічник » Фізичним особам » Життя, робота, кримінал »
2 861 переглядів