Оформлення декретної відпустки.

Декретна відпустка – визначення, знайоме майже кожній жінці, яка хоч раз була вагітна і народжувала. Але давайте докладніше розберемося, що таке декретна відпустка взагалі, і що вона дає родині, яка чекає або вже дочекалась поповнення.

До речі, визначення «декретну відпустку» не існує, є поняття «відпустка по вагітності та пологах» і «відпустка по догляду за дитиною до 3 або 6 років».

Закон, який регулює надання таких відпусток, це – Закон України «Про відпустки», зокрема Розділ IV Соціальні відпустки.

На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка по вагітності та пологах тривалістю:

  • до пологів – 70 календарних днів;
  • після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.

Після закінчення відпустки по вагітності та пологах за бажанням жінки їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати по догляду за дитиною більшої тривалості.

Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину.

За бажанням жінки або інших осіб, які доглядають за дитиною, у період перебування їх у відпустці по догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за ними зберігається право на одержання допомоги в період відпустки по догляду за дитиною.

А тепер розглянемо, як все відбувається в житті. Почнемо з відпустки по вагітності та пологах. Ця відпустка надається виключно жінці, винятком є ​​усиновлення дитини, але в цьому випадку усиновлювачем надається тільки друга частина відпустки (56 днів або 70). Не дивуйтеся, що ми відзначаємо виключне право жінки мати відпустку по вагітності та пологах. Справа в тому, що відпустка по догляду за дитиною може оформити на себе не тільки мати чи батько, але навіть дідусь чи бабуся, інший родич, але тільки один з сім’ї. Що потрібно для того, щоб отримати лікарняні по вагітності та пологах?

По-перше, необхідно мати лікарняний лист, в якому обов’язково має бути вказано місце роботи жінки та кількість днів, коли вона перебувала на лікарняному. Як ми вже зазначали, ця цифра буде в межах 126 і 140 днів, в залежності від стану здоров’я дитини та породіллі, або якщо народилися 2 і більше дітей.

По-друге, потрібно віддати цей лікарняний у бухгалтерію того закладу, де працювала жінка.

Це те, що повинна зробити молода мама. А далі вже установа, де працювала породілля, займається розрахунками, оформленням та виплатою коштів за лікарняним листком.

Установа має відкрити спеціальний рахунок, на який буде зарахована сума лікарняного з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ФСС ТВП). Бухгалтерія нараховує лікарняний, виходячи із середньої заробітної плати в день (враховуються нарахування за півроку), ця сума множиться на кількість лікарняних днів. Бухгалтерія заповнює спеціально визначений законодавством бланк, де вказує реквізити спеціального рахунку, розрахунок суми лікарняного і відомості про жінку, якій ці лікарняні нараховані. Після отримання цієї заяви Фонд соціального страхування з ТВП у десятиденний строк перераховує кошти по цьому лікарняному. Перераховані кошти видаються жінці або в касі бухгалтерії установи за видатковим касовим ордером, або ж вони зараховуються на карту.

Здається все досить просто, але можуть виникнути деякі ускладнення:

Наприклад, жінка відпрацювала менше півроку до дати лікарняного, тоді розрахунок робиться за тим же принципом, але за основу береться фактично відпрацьований період.

Інший випадок – жінка в день прийняття на роботу йде на лікарняний по вагітності та пологах. Таке буває, якщо жінка отримала державне направлення в установу, визначену навчальним закладом, після закінчення освіти, тобто розподіл з інституту, тоді лікарняні розраховують з окладом згідно зі штатним розкладом тієї посади, на яку ця жінка була спрямована.

Якщо жінка на момент початку лікарняного по вагітності та пологах знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного або 6-річного віку, жінка надає цей лікарняний у бухгалтерію установи і отримує лікарняні, як звичайно.

Дуже цікава ситуація з жінками, які не працюють, або на час початку лікарняного є студентками. Вони мають право на оплачуваний лікарняний по вагітності та пологах, але розрахунок для обчислення суми лікарняного проводиться або з мінімальної заробітної плати для безробітних жінок, або зі стипендії, яку отримує студентка. До речі, якщо студентка не дуже добре вчиться і не отримує стипендію, її розрахунок також буде робитися, виходячи з мінімальної заробітної плати. Розрахунок лікарняного для безробітних робиться у відділі соціального забезпечення того району, де проживає жінка, для студенток розрахунок повинні робити в бухгалтерії навчального закладу.

Це те, що стосується безпосередньо нарахувань і виплат за лікарняним листком. Але для того, щоб у жінки в майбутньому не було проблем з цими виплатами, бухгалтерія повинна відобразити цей лікарняний лист в деяких звітах. По-перше, це буде звіт в ФСС з ТВП. Він буде зроблений на підставі тієї заяви, яку було дано до фонду для перерахування виплати за лікарняним, цей звіт здається раз на квартал. По-друге, звіт по єдиному соціальному внеску, який підприємство подає до пенсійного фонду. Він здається кожен місяць, і відбитися в ньому має те, що жінка пішла на лікарняний. Фактично дата в звіті повинна бути однаковою з датою початку лікарняного в тому місяці, коли жінка в цей лікарняний пішла. І третій звіт – податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку. У звіті відображається реально виплачені гроші за лікарняним, і звітує бухгалтерія в той період, коли ці кошти були виплачені. До речі, на лікарняні по вагітності та пологах не нараховуються і з них не стягуються ніякі збори та податки.

Тепер ми переходимо до відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного або 6-річного віку. Спочатку розглянемо відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Цю відпустку жінка, або інший представник сімейства, батько, дідусь чи бабуся, можуть отримати в установі, де він чи вона працюють без збереження заробітної плати, але з зарахуванням цього часу в пенсійний стаж. Крім того, за ним зберігається його посада, його не можна звільнити або скоротити під час такої відпустки. Також людина, що доглядає за дитиною, отримує допомогу від держави, яку вона повинна оформити у відділі соціального забезпечення того району, де проживає.

Але є деякі нюанси. Якщо таку відпустку бере хтось із сім’ї, крім породіллі, він повинен надати довідку з місця роботи молодої матері. Тобто без підтвердження того, що мати дійсно працює повний день, інший член сім’ї не має права на таку відпустку. Ще дуже важливо те, що жінка, або інший член сім’ї, маючи таку відпустку, має право працювати неповний робочий день, але тоді починаються проблеми з виплатами по догляду за дитиною від держави. До речі, в законодавстві є велика проблема з жінками, що займаються підприємницькою діяльністю – вони взагалі не мають права на таку відпустку через те, що не перебувають у трудових відносинах, тобто не є найманими працівниками. Чому жінка, яка працює і сплачує податки, гірша за інших, чому вона не має однакових прав з іншими жінками? Це питання залишається відкритим. Мабуть до того часу, коли комусь все це не набридне і він чи вона не підуть до суду. Жінки-підприємці вирішують це питання дуже просто – вони взагалі не йдуть у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Отже, для того, щоб піти в таку відпустку необхідна заява від жінки, або особи, якій така відпустка надається. Пам’ятайте про довідку з місця роботи породіллі про те, що вона дійсно працює повний робочий день. Для того, щоб оформити матеріальну допомогу при відпустці по догляду за дитиною необхідні – свідоцтво про народження дитини; виписка з наказу про те, що таку відпустку надано; заява від людини, якій ця відпустка надається і рахунок, на який ця допомога буде зараховуватися.

Перейдемо тепер до відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку. Ця відпустка надається тільки в разі надання відповідної довідки про стан здоров’я дитини. У цій довідці має бути вказано, що ця дитина не може знаходитися в дитячому закладі, що вона вимагає догляду тільки в домашніх умовах. Така довідка, при необхідності, оновлюється щороку для продовження цієї відпустки. Але це вже відпустка без збереження заробітної плати, без збереження стажу і без фінансової допомоги від держави, хоча посада зберігається за жінкою і в цьому випадку.

http://www.prostopravo.com.ua

Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
81 939 переглядів
5 комментариев
  1. У мене така ситуація.я знаходжуся у відпустці до 4 років.і хотіла б відвідати родичів які проживають за кордоном.дитину взяти з собою не можу.чи можу я перетнути кордон і на скільки часу.

  2. Які відрахування платить підприємство за працівницю, яка йде у декретну відпустку?

  3. А якщо я вийшла на роботу дитинi 2.8, чи я маю право повернутись в декрет до 6 рокiв.

  4. якщо я офіційно оформлена, та навчаюсь на державному, як мені буде оплачуватись декретні???

Comments are closed.