Як правильно написати скаргу

Кілька порад про те, як написати скаргу, щоб отримати від неї позитивний результат

Щоб скарга була хороша і дієва вона повинна бути:

1. Акуратно оформленою.

Бажано, щоб текст скарги був набраний на комп’ютері.Але це зовсім не обов’язково. Скаргу можна написати і від руки. Головне, щоб вона мала «представницький вигляд». Не пишіть скарги на паперових серветках, на жовтому папері минулого десятиліття, на ватмані або листочку, вирваному з телефонної книги.Скаргу слід оформляти на чистих білих аркушах формату А4, ні в якому разі не м’ятих. Намагайтеся уникати виправлень у тексті скарги. Не полінуйтеся переписати її, якщо побачите, що виглядає скарга неакуратно.

2. Без орфографічних помилок.

Дійсно хороша скарга не повинна містити орфографічних помилок. Наявність орфографічних помилок, швидше за все, створить у чиновника враження незначності скарги, несерйозності намірів ще до того, як він до кінця ознайомиться з її змістом.Пишіть скаргу уважно, не лінуйтеся перечитати її кілька разів, а при необхідності заглянути в словник. Якщо серед ваших друзів і рідних є хтось, хто міг би перевірити грамотність написаної скарги, обов’язково скористайтеся цим. Ваша скарга повинна вселяти повагу.

3.Написана коротко і по суті.

Правило «стислість – сестра таланту» – одне з основних правил мистецтва скаржитися. Більшість скаржників допускають величезну помилку, вважаючи, що чим більше буде написано в скарзі, тим важливіше здасться ця проблема чиновникам.Це велика помилка, насправді все зовсім навпаки.

Майте на увазі (як написати скаргу): текст скарг, що перевищує за один аркуш, чиновники читають «по діагоналі». Ви можете обурюватися, обурюватися з цього приводу – але це так, і змінити це неможливо.А тепер уявіть, що ваша скарга – десять аркушів тексту. Наскільки велика ймовірність того, що чиновник вловить всі істотні моменти вашої проблеми, якщо буде «пробігати її очима»?Не потрібно володіти секретами науки теорії ймовірності, щоб визначити – ймовірність бути почутим для Вас у даному випадку мала. Що вже говорити про скарги, що представляють з себе ціле твір.У них не те, що суть вловити, простежити ланцюжок подій для чиновника, який не бажає особливо концентруватися на вашій проблемі,буде складно.

Отже, не пишіть об’ємних скарг. Чим більше Ваша скарга,тим менша ймовірність досягнення мети.

Разом з тим,скарга не повинна вміщуватися лише в три рядки.Скажімо, текст хоча б такої скарги: «Сусіди заважають мені жити, прошу їх покарати», найімовірніше, не дасть очікуваного результату, навіть якщо в дійсності закон на вашій стороні, і гучне прослуховування музики сусідами серед ночі порушує ваші права.Скарга повинна містити пояснення про те, які саме і чиї дії ви вважаєте незаконними.

Визначаючи обсяг скарги, важливо знайти «золоту середину». З одного боку, скарга повинна викладати суть протиправних дій, з іншого – не бути «важкою».Рекомендуємо вміщати текст скарги в 1-3 сторінки, не більше.

У крайньому випадку, якщо, незважаючи на наведені нами доводи, ви все-таки вважаєте, що вкластися у 3 сторінки не вдасться, оформіть свої пояснення окремим документом і прикладіть його до скарги, але саму скаргу зробіть короткою.

4.Містити посилання на закон.

Хороша скарга повинна бути обгрунтованою з точки зору закону. Посилання на норми права, що регулюють дані правовідносини, допоможуть чиновнику швидше і ефективніше розібратися з нашою проблемою.Цілком імовірна ситуація, що чиновник, знайомлячись з вашими вимогами, і сам не знає, як все це має бути за законом. Не рекомендуємо розраховувати на те, що він виділить час на аналіз чинного законодавства, щоб визначитися з нормою, що стосується вашого запитання.Буде значно краще, якщо відразу в тексті скарги буде написано, що своїми діями ваш кривдник порушує таку-то статтю такого-то закону.

Виникає питання: чи слід цитувати статтю закону, на яку ви посилаєтесь?Вважаємо, що це полегшило б для чиновника процес розгляду вашої скарги та, відповідно, було б ефективно. У той же час цитуйте лише ті статті, які дійсно істотні для вирішення Вашого питання.Якщо скарга містить посилання на десяток статей, слід обмежитися цитуванням двох-трьох найбільш істотних.

До речі, правило про посилання на закон не скасовує дію правила про стислості скарги.

5. Містити чітко сформульовані вимоги.

Перш ніж писати скаргу, визначитеся, чого саме ви хочете досягти. Будь-яка скарга повинна закінчуватися фразою: «Прошу …» – і прохання має бути сформульоване максимально чітко. При цьому вимога, скажімо, домогтися виконання закону, є небажаним.Адже для чиновника не очевидно, яким саме чином в даному випадку він може це зробити, і тому результат може кардинально відрізнятися від ваших очікувань, хоча формально ваша вимога буде виконано. Просіть чогось конкретного, що виключає неоднозначне тлумачення.

Однак не забувайте про те, що будь-яка ваша вимога повинна грунтуватися на законі. Тому просити посадити у в’язницю дільничного, який не прийняв від вас заяву про зникнення курки, м’яко кажучи, нерозумно.

Вимагайте те, що можете вимагати за законом.

Щоб ваша вимога було почутою і виконаною, мало правильно оформити скаргу. Необхідно правильно і подати її.

Скаргу можна подати як особисто, так і надіслати поштою.І від цього залежить, які додаткові дії Вам необхідно зробити. Розглянемо обидва варіанти.

1. Ви подаєте скаргу особисто.

Запам’ятайте: скаргу повинен подавати той, хто її склав, або особа, на чиє ім’я виписано довіреність на подачу вашої скарги.

Однак це правило найчастіше не виконується, і, приймаючи скаргу, канцелярія не перевіряє особу подає. Тим не менш, майте на увазі, що, передаючи скаргу через когось, вона може бути не прийнятою.

Отже, ви особисто подаєте скаргу.Якщо в організації, в яку подаєте скаргу, є канцелярія, то вона і повинна приймати скарги. В іншому випадку, подавайте її секретарю, який зобов’язаний приймати вхідну кореспонденцію.

Заздалегідь подбайте про те, щоб у вас була копія скарги, яку подаєте.І вимагайте у особи, яка приймає скаргу, поставити на вашій копії відмітку про її отримання, із зазначенням своєї посади та прізвища. Причому це повинна бути не тільки підпис, а й повне прізвище особи, яка приймає скаргу.

Найчастіше працівник канцелярії ставить на копії скарги штамп, дату прийняття і свій підпис. Вимагайте, щоб скарга при Вас була зареєстрована в журналі вхідної кореспонденції, а присвоєний їй номер переписаний на вашу копію. Пояснимо, навіщо потрібні такі, на перший погляд, зайві дії.

Уявімо ситуацію: ви подали скаргу, після закінчення місяця так і не отримали на неї відповідь, і пішли до начальника скаржитися.

Не бажаючи погоджуватися з допущеними порушеннями закону, вам можуть відповісти:

а) «Ми не отримували Вашої скарги».

б) «Вашу скаргу ми отримали лише два тижні тому,у нас ще є час ».

Не виконавши вищевказаних рекомендацій, довести, що скарга була подана місяць тому, ви не зможете. Зате копія скарги з відміткою про прийняття – незаперечний доказ того,що скарга дійсно була подана у зазначений день.

Тим більше, якщо Ви звернетеся до суду зі скаргою про порушення порядку і термінів розгляду скарги, потрібно доказ факту подачі скарги у зазначений вами день.Тому слідування такий, здавалося б, дріб `язкової рекомендації – це спосіб убезпечити себе від безпідставної відмови розглядати вашу скаргу у встановлений законом термін.

2. Ви направляєте скаргу поштою.

Такий спосіб подачі скарги кращий тоді, коли Ви з якихось об’єктивних причин не можете подати її особисто, або просто хочете заощадити час.

За згаданими вище причин слід подбати про те, щоб у Вас залишилося підтвердження подачі скарги.

Отже, якщо ви спрямовуєте скаргу поштою, відправляйте цінним листом з описом і повідомленням про вручення.

Опис вкладення в цінний лист з відміткою пошти, підтвердить, що саме було у вашому листі (щоб чиновники не могли заперечити, що в ньому була зовсім не скарга, а, скажімо, привітання з Новим роком).Тому в опису недостатньо написати «скарга» – потрібно написати конкретніше, на чиє ім’я та на які дії ви скаржитеся.

Проте однієї лише опису недостатньо – завжди можна сказати, що лист не дійшов. Тому необхідно також отримати повідомлення про вручення адресату.Таке повідомлення не тільки підтвердить, що Ваша скарга була отримана, але і визначить дату отримання, від якої Ви будете відраховувати місяць на відповідь, і особа, її отримала.

Отже, це загальні вимоги, яким повинна відповідати Ваша скарга, щоб вона набула бажаний ефект.При цьому не варто забувати про те, що оскарження дій (чи бездіяльності) того чи іншого органу може мати свої нюанси.

Знаючи як написати скаргу, Ви маєте левову частку успіху у вирішенні вашої проблемної ситуації!

 

Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
81 573 переглядів
4 комментариев
  1. чому не відкривається клуб с соснівка старосамбірського р-ну защо завклуба бере гроші по які причині

    • в нас була така ж сама ситуація
      напишіть звернення до голови районої ради
      бажаю успіху

  2. Неможливо щоб замінили точку упори Львівобленерго.Звертаємося вже два роки .

Comments are closed.