Порядок відключення від централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення

Порядок відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі — ЦО і ГВП) в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (далі — Правила), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України         від 22.11.2005 № 4 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 09.12.2005 за № 1478/11758 (далі – Порядок відключення).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 № 1268 «Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та з метою впорядкування питань, що виникають під час надання дозволів на влаштування індивідуального опалення, та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у житловому фонді наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 № 169 «Про затвердження Змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 № 4», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.11.2007 за № 1320/14587, внесено зміни до Порядку, згідно із якими відключення від мереж ЦО і ГВП здійснюється не окремих приміщень житлового будинку, а окремого житлового будинку (будинків).

Згідно з пунктом 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість цього передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання населеного пункту. При цьому має бути забезпечена безперебійна робота інженерного обладнання будинку та вжито заходи щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Тому самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води заборонено.

Згідно із статтею 382 Цивільного кодексу України сантехнічне та інше обладнання, в тому числі система опалення, належить мешканцям на праві спільної сумісної власності, якщо вона обслуговує більше однієї квартири, а самочинне змінення системи опалення порушує права інших співвласників.

Отже, запровадження права споживача на відключення житлових будинків від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води можливе лише за умови комплексного урахування технічних, економічних та правових аспектів вирішення цього питання.

Зазначений вище Порядок відключення визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. Для реалізації такого права споживачів орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку відключення для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до відповідної Комісії органу місцевого самоврядування (далі – Комісія) з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо утворення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками приміщень у житловому будинку.

На підставі пункту 2.2 зазначеного Порядку відключення Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї. Комісія у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов’язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання.

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 1.3 цього Порядку його дія не поширюється на власників, наймачів (орендарів) окремих приміщень, які були відокремлені від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та користуються автономним теплопостачанням до набрання чинності цим Порядком.

Роботи з відключення від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконуються монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника квартири (нежитлового приміщення). По закінченні робіт складається акт про відключення від мереж централізованого опалення, після затвердження якого на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. Таким чином, наведеними нормативно-правовими актами врегульовано технічні, економічні та правові аспекти цього питання.

Згідно Закону України «Про теплопостачання» питання відключення від мереж централізованого опалення відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування, які мають сприяти оптимальному розвитку систем теплопостачання на відповідній території.

http://www.minregion.gov.ua

Друкувати Юридичний помічник » Фізичним особам » Життя, робота, кримінал »
2 246 переглядів