Оформлення та оплата роботи в нічний час.

Відповідно до статті 54 КЗпП при роботі в нічний час тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу (п.2 ч.1 і ч.3 ст.51 КЗпП).

Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.

Нічним вважається час з 10:00 вечора до 6:00 ранку.

При роботі в нічний час може скорочуватися тільки тривалість зміни, а тижнева норма годин робочого часу не скорочується. Тобто, в одну ніч тривалість роботи може бути скорочена на одну годину, а через кілька днів в цей же час повинна бути продовжена тривалість роботи в денний час. Тому скорочення тривалості роботи в нічний час проводиться в межах встановленого працівникові режиму робочого часу. Графіки змінності повинні забезпечити відпрацювання 40-годинного робочого тижня.

Тривалість роботи не скорочується в разі, коли працівник прийнятий для роботи тільки в нічні зміни.

Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною в тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.

Відповідно до статті 30 Закону «Про оплату праці» роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Ведення табельного обліку робочого часу на підприємствах, в установах і організаціях регламентується наказом Держкомстату України від 05.12.2008 № 489 “Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці”.
У табелі обліку використання робочого часу (типова форма № П-5) робляться відмітки про фактично відпрацьований час, відпрацьовані за місяць години, в т. понаднормові, вечірні, нічні години роботи та ін., а також інші відхилення від нормальних умов роботи .
З огляду на вищесказане, ведення табелю обліку використання робочого часу для підприємств з невеликою чисельністю також є обов’язковим.
На безперервно діючих підприємствах, де за умовами виробництва (роботи) не може бути дотримана встановлена ​​для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається розрахунок підсумованого фонду робочого часу за місяць, по кожному працівнику. При цьому фонд робочого часу не повинен перевищувати нормальної його тривалості.
Форма Табеля (типова форма № П-5), затверджена Наказом №489, носить рекомендаційний характер і складається з мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень. Рекомендаційний характер полягає в тому, що при необхідності вона може бути доповнена іншими показниками, необхідними для обліку робочого часу на підприємстві. У той же час слід пам’ятати, що в Табелі повинні відображатися всі позиції, які застосовуються на підприємстві для працівників.
У разі необхідності можна застосовувати й іншу форму табеля, але при цьому обов’язково наявність первинного обліку показників по використанню робочого часу, явок і неявок працівників, визначених форм державних статистичних спостережень з праці.
Табель обліку використання робочого часу відповідно до Переліку типових документів, що створюються в процесі діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням термінів зберігання, затвердженого Наказом Мін’юсту 12.04.2012 № 578/5, зберігається на підприємстві 1 рік.

За роботу в нічний час працівники отримують підвищену оплату. Підвищена оплата за роботу в нічний час відноситься до державних норм з оплати праці, обов’язкові для застосування підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та фізичними особами, які використовують найману працю.

Відповідно до статті 108 КЗпП робота в нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановленому генеральною галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

Розмір доплати за роботу в нічний час слід визначати самостійно, але він повинен бути не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в цей час.

Друкувати Юридичний помічник » Юридичним особам та ФОП » Кадри та діловодство »
4 912 переглядів