Який термін придатності алкогольних напоїв

Відповідно до абз.3 ч.3 ст.7: ЗУ “Про захист прав споживачів” – “Продаж товарів, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, строк придатності яких минув, забороняється.”

Цим же законом, п.10 ч.1.ст. 23 передбачено відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів: “за реалізацію товару, строк придатності якого минув, – штраф у розмірі двохсот відсотків вартості залишку одержаної для реалізації партії товару, але не менше п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;”

Згідно п.15 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями – «Не дозволяється продаж алкогольних напоїв у пляшках (іншій тарі) без етикеток або чіткого маркування, з наявними ознаками бою (тріщини, сколювання шийки, пошкодження закорковування тощо), у негерметично закоркованих пляшках, з наявністю сторонніх і завислих частинок або каламуті, осаду (якщо це не передбачено нормативним документом, обов’язковим до виконання), строк придатності яких минув».

Вина шампанські, ігристі та тихі, вермути, коньяки України і бренді, в яких після закінчення гарантійних строків зберігання не з’явилося помутніння чи видимого осаду, придатні для подальшого зберігання та реалізації.

ЗУ “Про виноград та виноградне вино” в ч.19 ст.5. регламентує. що вина шампанські, ігристі та тихі, вермути, коньяки України і бренді, в яких після закінчення гарантійних термінів зберігання не з’явилося помутніння чи видимого осаду, придатні для подальшого зберігання та реалізації.

Таким чином, з точки зору безпечності бізнесу, варто оцінити можливі втрати від можливих ризиків що настануть при виявленні в реалізації продукції термін реалізації якої закінчився, та співставити їх з вигодою від її реалізації.

Що ж до загальних термінів придатності алкогольних напоїв, то вони є наступними:

а) Термін придатності горілки

Якщо вона складається зі спирту і дистильованої води, то зберігатися вона може будь-який період часу. Але, багато видів горілки містять різні смакові добавки, спрямовані на поліпшення якості. Тоді термін придатності горілки в пляшці вказується на етикетці. У більшості випадків він становить всього 1 рік. Стандарти ГОСТ дозволяють дати загальні уявлення щодо якостей і умов зберігання алкогольного напою даного виду. Ця інформація прописується на етикетці. Безумовно, ця дата умовна і вживати алкоголь можливо, але починаючи з цього моменту смакові якості починають погіршуватися.

б) Термін придатності вина

Для зберігання вин потрібні особливі умови і відповідне місце, інакше смак швидко окислиться і відновити вихідні якості буде нереально. Купувати вина у великих кількостях рекомендується лише при наявності винного шафи або підвалу. Термін придатності вина в пляшках може варіюватися в залежності від сорту і виду, однак при дотриманні всіх умов можна зберігати його довгі роки. Відкритий напій не рекомендується зберігати більше 4-х діб, оскільки від проник кисню він почне окислюватися.

в) Термін придатності віcкі

Вважається, що термін придатності віскі в пляшці необмежений, але це не завжди вірно. Для цього потрібно підтримувати температуру в 5 градусів. При недотриманні цих умов смакові якості напою втрачаються вже через рік.

г) Термін придатності коньяку

При дотриманні всіх умов і температури в межах 5-15 градусів термін придатності коньяку в пляшці практично не обмежений. Якщо ж зберігання буде здійснюватися не за правилами, то витончений смак напою буде зіпсований. Після розтину пляшки, рекомендується вжити його протягом 2-3 місяців.

д) Термін придатності шампанського

Термін придатності шампанського в пляшці при дотриманні всіх умов становить 3 роки, проте в більшості магазинів і неспеціалізованих точок цей напій зберігається неправильно, що істотно скорочує цей термін. При недотриманні умов краще не брати продукцію, яка була розлита більше року тому.

 

В.Б.Чайок

Друкувати Юридичний помічник » Юридичним особам та ФОП »
12 234 переглядів