За перепланування чи перебудову житлових приміщень, через яке постраждало життя чи здоров’я оточуючих, або ж яке ускладнює користування будинком (наприклад, через об’єднання квартир зменшується сходова клітка) загрожує штраф від 1700,00 до 4250,00 грн., або три роки ув’язнення. За повторні такі дії – від 3 до 8 років тюрми. Якщо ж є жертви, або завдано матеріальної шкоди в особливо великих розмірах (понад 17 000 грн.) – в’язниця від 5 до 12 років.
Щоб зробити перебудову у своєму житлі відповідно до вимог закону, необхідно замовити відповідний проект і погодити його по різних інстанціях (пожежники, тепловики), також зібрати підписи у сусідів, що вони не проти.
Правомірний спосіб узаконити перепланування – ввести його в експлуатацію через суд. Для цього необхідно мати на руках відмову про введення ваших змін в експлуатацію від виконкому і оскаржити його в суді. У процесі розглядів доведеться пройти експертизу, довівши, що перепланування не несе загрози життю оточуючих і не порушує будівельні норми. Однак є елементи квартири, які чіпати не варто, оскільки за жодних обставин таке перепланування не узаконять
Чинним законодавством України можливі порушення при переплануванні розділені на дві групи. У першу віднесли ті роботи, які в квартирі робити можна. Дозволено: збільшувати площу санвузла шляхом об’єднання ванної та туалету, а також приєднання частини коридору; розширювати площу житлових кімнат за рахунок коридорів; влаштовувати кухню-їдальню; робити отвори в стінах, які не є несучими, зносити печі та каміни; прибирати антресолі і комори для збільшення житлової площі; склити балкони і лоджії. Ті, хто зробив подібну перепланування без дозволу, повинні будуть сплатити штраф – максимум 50 неоподатковуваних мінімумів – отримати дозвіл і узаконити нові форми. Категорично заборонено: збільшувати площу санвузлів за рахунок житлових приміщень або міняти їх місцерозташування; порушувати цілісність несучих конструкції; проводити демонтаж балконних блоків, розбирати зовнішні стіни для об’єднання кімнати і балкона; переносити на балкони батареї центрального опалення; демонтувати міжповерхові перекриття, об’єднувати квартири по вертикалі; видаляти звукоізолюючі підставу підлоги; демонтувати вентиляційні канали і короби; встановлювати кондиціонери і супутникові антени на фасадах будинків, які виходять на вулицю; створювати прибудови до квартир, розплодженим на перших поверхах багатоповерхових будинків.
Коли проведені роботи з забороненого переліку – покарання буде жорстким. Розмір завданих збитків законодавці прив’язали не до звичного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17 грн.), а до розміру податкової соціальної пільги. Так додатково визначено новим Податковим кодексом.
У випадку якщо злочин передбачає кваліфікацію з посиланням на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то до такого мінімуму прирівнюється половина однієї мінімальної заробітної плати – мінімальна з.п., яка встановлюється щорічно державним бюджетом. 50% цієї мінімальної з.п. і буде складати податкову пільгу. На сьогодні мінімальний розмір з. п. складає 1218,00 грн.. 50% цієї суми це 609,00 гривень. Саме ця сума береться для розрахунку збитку, передбаченого Кримінальним Кодексом.
Що стосується безпосередньо штрафів за порушення, то їх розміри будуть обчислюватися відштовхуючись від неоподатковуваних мінімумів. За перепланування, яке ускладнило користування будівлею для сусідів, загрожує штраф від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів. Якщо постраждає хтось із людей від перепланування – загрожує покарання на строк до трьох років позбавлення волі. За повторне порушення і надвеликі збитки, термін ув’язнення може зрости до 8 років. Всі ці види покарання будуть застосовуватися з моменту початку дії закону, оскільки діє відомий принцип – закон зворотної сили не має. Але якщо зміни в технічних характеристиках приміщення були вчинені до набрання законом чинності, це треба буде довести. Тут необхідне проведення експертизи. Тільки її результатами можна буде підтвердити час зміни характеристик об’єкта. Якщо об’єкт був змінений до опублікування закону, то турбуватися про відповідальність за цими статтями не варто. Є тільки одне але – якщо вже після вступу в силу закону не сталося неприємних інцидентів (наприклад, хтось постраждав через такого перепланування) .
Отже, якщо негативні наслідки від перепланування, зробленої до появи закону, настануть після вступу в силу, кримінальної відповідальності не уникнути. Слідчі органи просто повинні будуть довести причинно-наслідковий зв’язок.
Відповідальність та оновлені штрафи також можуть виписати за кондиціонер, телеантену і засклений балкон. За загальним правилом, за встановлення кондиціонера в недозволеному місці, буде адміністративна відповідальність. Може бути виписано припис, квитанція на оплату адміністративного штрафу. У приписі може бути прописано зобов’язання або припинити перепланування, повернути все до первозданного вигляду, чи чекати отримання необхідних погоджень. Приходити з перевірками можуть кожен місяць. Якщо запропоновані дії не були здійснені, коли перевірка приходить 2 рази, вона знову встановлює факт того ж правопорушення. Але його кваліфікують вже як нове, через те що воно виявлене в новий час. Знову буде виписуватися і штраф, і припис. У такому випадку неправомірні дії будуть вважати повторними, через що сума штрафу збільшиться.
8 301 переглядів