Аналіз норм чинного законодавства та практика, що склалась у сфері регулювання даного виду суспільних відносин, дає підстави стверджувати, що для забезпечення процедури найменування (перейменування) доцільно дотримуватись такого порядку:
1. Подання пропозицій щодо зміни назви.
Право подавати свої пропозиції щодо найменування (перейменування) мають як фізичні, так і юридичні особи (тобто ініціатором можуть виступати, наприклад, жителі відповідної адміністративно-територіальної одиниці або ж частини цієї одиниці окремо, відповідні підприємства, установи та організації, в т. ч. громадські та ін.). Ініціатива має бути оформлена належним чином у документі, що подається до виконавчого комітету місцевої ради (наприклад, лист, протокол тощо).
2. Розгляд пропозицій та прийняття рішення виконавчим комітетом відповідної ради.
Розглядом відповідних пропозицій має займатися виконавчий комітет відповідної ради. Це випливає зі змісту ст.37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», де вказано, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження з підготовки і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту.
Для детального опрацювання питань, пов’язаних із перейменуванням, виконавчий комітет може уповноважити займатися їх вивченням окрему особу або ж створити допоміжний орган, наприклад, комісію. Це може бути Комісія з питань найменування (перейменування) об’єктів відповідної ради. Положення про Комісію, її персональний склад затверджуються розпорядженням сільського, селищного або міського голови. Слід зауважити, що рішення комісії носять рекомендаційний характер.
На етапі роботи виконавчого комітету для вивчення громадської думки щодо найменування (перейменування) об’єкта, обов’язковим є проведення громадського обговорення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 року № 989 «Про затвердження порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, які за ними закріплені, об’єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».
Організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація) з огляду на необхідність залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власні організаційні можливості.
Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення повинно містити:
- найменування організатора громадського обговорення;
- найменування юридичної особи, якій пропонується присвоїти ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події
- ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події, що пропонується присвоїти юридичній особі, та обґрунтування такої пропозиції;
- суб’єктів, що внесли пропозицію щодо присвоєння юридичній особі імені фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події;
- строк, місце, час проведення заходів з громадського обговорення, акредитації представників засобів масової інформації, реєстрації учасників;
- поштову адресу та (або) адресу електронної пошти, номер телефону, строк і форму для подання пропозицій (зауважень);
- місцезнаходження та (або) адресу електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесене на громадське обговорення;
- прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення;
- строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення.
Рішення про проведення громадського обговорення приймається його організатором з урахуванням вимог, установлених Законом України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», і повинно містити питання, що виноситься на громадське обговорення, строк його проведення, перелік заходів, які планується здійснити у рамках такого обговорення, та відповідальних осіб.
Строк проведення громадського обговорення обчислюється з дня оприлюднення відповідного інформаційного повідомлення і повинен становити не менш як два місяці.
Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення оприлюднюється органами місцевого самоврядування на власному офіційному веб-сайті або в інший прийнятний спосіб.
Пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій чи усній формі, надсилаються електронною поштою із зазначенням прізвища, імені, по батькові та адреси особи, яка їх подає, у строк, передбачений в інформаційному повідомленні про проведення громадського обговорення, але не менш як протягом 30 днів з дати опублікування повідомлення про його проведення.
Організатор громадського обговорення протягом 14 днів після закінчення строку подання пропозицій (зауважень) узагальнює їх та готує звіт, у якому зазначаються найменування організатора, зміст питання, що виносилося на громадське обговорення, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також узагальнений аналіз пропозицій (зауважень), що надійшли під час проведення громадського обговорення.
Пропозиції (зауваження), отримані в ході проведення громадського обговорення, оприлюднюються у спосіб, за допомогою якого було оприлюднене інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення.
За результатами розгляду питання, після проведення обговорення, виконавчий комітет приймає рішення щодо внесення на розгляд ради рішення про найменування (перейменування) об’єкта (наприклад, вулиці) та подає на розгляд ради всі необхідні документи.
Окремо хочеться зупинитися на питанні присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв та дат історичних подій.
Подання про присвоєння юридичній особі або об’єкту права власності (до якого відносяться зокрема сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости) імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події – це письмовий документ, що містить пропозицію про присвоєння конкретно визначеній юридичній особі або об’єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події та вноситься на розгляд суб’єктів, уповноважених присвоювати імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій.
Сільські, селищні, міські ради присвоюють імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій юридичним особам, майно яких перебуває у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, та об’єктам права власності, які за ними закріплені, а також вулицям, провулкам, проспектам, площам, паркам, скверам, бульварам, узвозам, проїздам, майданам, набережним, мостам.
Подання про присвоєння імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події юридичним особам, майно яких перебуває у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, та об’єктам права власності, які за ними закріплені, готується сільським, селищним, міським головою.
Подання про присвоєння юридичній особі або об’єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події повинно містити:
а) найменування суб’єкта, якому вноситься таке подання;
б) найменування суб’єкта, який підготував подання, із зазначенням його місцезнаходження;
в) зміст порушеного питання та обґрунтування необхідності присвоєння юридичній особі або об’єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події із зазначенням підстав та умов присвоєння відповідно імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події згідно з підставами та умовами.
Законом України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» передбачені наступні підстави та умови присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій:
а) Імена фізичних осіб присвоюються з метою увічнення пам’яті про осіб, які:
- внесли вагомий вклад у боротьбу за незалежність, розбудову Української держави, підтримання міжнародного миру і безпеки, зміцнення міжнародного авторитету України;
- здійснили героїчний вчинок, звершення в ім’я Батьківщини;
- зробили значний особистий внесок у розвиток науки, освіти, культури та інших сфер суспільного життя.
б) ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій присвоюються з метою:
- популяризації видатних фактів історії України, що відображають звершення та надбання в ім’я України;
- формування історичної свідомості Українського народу;
- сприяння розвитку науки, літератури, архітектури, мистецтва та інших сфер суспільного життя.
Юридичним особам та об’єктам права власності ім’я фізичної особи присвоюється лише після її смерті.
Імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій присвоюються юридичним особам та об’єктам права власності лише після проведення громадського обговорення та за згодою відповідного трудового колективу.
Крім того необхідно зауважити, що у разі, якщо у фізичної особи, чиє ім’я пропонується присвоїти, наприклад, вулиці, є родичі (діти, вдова, вдівець, а якщо їх немає – батьки, рідні брати та сестри), до подання додається також їх письмова згода на присвоєння імені.
3. Прийняття сільською, селищною, міською радою рішення про найменування (перейменування) відповідного об’єкта.
За результатами попередніх етапів роботи рада приймає рішення про найменування (перейменування) відповідного об’єкта.
При цьому, на наш погляд, доцільно застосовувати аналогію ч. 6 ст. 7 Закону України «Про географічні назви», де вказано, що рішення стосовно найменування та перейменування географічних об’єктів набирають чинності одночасно з набранням чинності рішеннями місцевих рад про бюджети на відповідний рік, якими передбачаються видатки, пов’язані з таким найменуванням та перейменуванням.
4. Виконання рішення.
Після прийняття органом місцевого самоврядування рішення про найменування (перейменування) об’єкта, наприклад, вулиці, необхідно провести зміну табличок із назвою вулиці (або одночасно назвою та номером будинку), провести реєстрацію (перереєстрацію) громадян, які проживають на відповідній вулиці.
Майте на увазі, всі документи, які перебувають на руках у власників, є чинними і юридичної сили не втрачають (зміна поштової адреси не є підставою для того, щоб громадяни переробляли свідоцтво на право власності).
використано матеріали з сайту Кабінету Міністрів України.
avtor Володимир Цілінський
Юридичний помічник » Фізичним особам » Життя, робота, кримінал »
7 877 переглядів