Реєстрація дитини через рік після народження

Кожна дитина з моменту народження має право на ім’я і набуття громадянства, і має бути зареєстрована зразу ж після народження (це передбачає Конвенція від 20 листопада 1989 року «Про права Дитини»).

Для реалізації прав дитини, закріплених у вищевказаному документі, Сімейний кодекс України передбачає, що батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану (ст. 144 Сімейного кодексу України). Невиконання цього обов’язку є підставою для притягнення батьків до відповідальності, встановленої законом. Несвоєчасна без поважної причини реєстрація народження дитини в державних органах реєстрації актів цивільного стану тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн., ст. 2121 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Однак, в кожного може статися випадок, коли через певні причини батьки не змогли звернутися у встановлений часовий проміжок до органів державної реєстрації актів цивільного стану, для вчинення дій по реєстрації народження дитини.

На цей випадок не варто впадати у відчай, та думати про суди, чинне законодавство України регулює порядок проведення державної реєстрації народження у таких випадках. Ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» регламентує, що державна реєстрація народження дитини, яка досягла одного року і більше, проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини за заявою батьків, або інших зацікавлених осіб, при наявності документів про народження та перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров’я, з доданням довідки з місця проживання дитини. У разі коли документи про народження дитини відсутні, то державна реєстрація її народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження. Такий суд відбувається протягом короткого терміну по спрощеній процедурі, яка називається «окреме провадження».

При досягненні дитиною шістнадцяти років, державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред’явленням паспорта, якщо такий був виданий, або знову ж таки на підставі рішення суду.

Коли відбувається державна реєстрація народження дитини, яка досягла одного року і більше, одночасно із заявою про державну реєстрацію народження, подаються паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них). Якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред’явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Коли державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою, пред’являється паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника.

Одночасно з державною реєстрацією народження дитини визначається її походження, при державній реєстрації також подається документ, який є підставою для внесення відомостей про батька дитини (свідоцтво про шлюб, спільна заява матері та батька дитини, заява матері). За відсутності свідоцтва про шлюб підтвердженням зареєстрованого шлюбу може бути відмітка про його державну реєстрацію в паспортах або паспортних документах матері та батька дитини. У випадку реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше, відділом державної реєстрації актів цивільного стану обов’язково перевіряється чи не було зареєстровано народження цієї дитини раніше. Така перевірка проводиться з метою запобігання випадкам повторної реєстрації.

Друкувати Юридичний помічник » Фізичним особам » Життя, робота, кримінал »
2 102 переглядів