Як виїхати з дитиною за кордон

ЗА КОРДОН – З ДОКУМЕНТОМ
І за кордон, і по Україні діти до 14 років можуть їздити тільки в супроводі дорослих: батьків, опікунів або керівника групи. Подорожуючи по Україні дитині не обов’язково мати при собі документи, але при виїзді за кордон без документу, що підтверджує особу (паспорта), дитину не випустять. Статтею 313 Цивільного Кодексу України визначено, що виїзд громадян України, яким не виповнилося 16 років, можливий тільки за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними. У той же час фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Для поїздок у Росію дітям проїзний документ не потрібний, достатньо пред’явити свідоцтво про народження.

ВПИСАНІ В ПАСПОРТ
Постановою КМУ від 31 березня 1995 р. № 231 (із змінами, внесеними постановою КМУ від 24.03.04 № 380) визначено, що громадяни України можуть звертатися до паспортної служби із заявами про внесення до їх закордонного паспорта відомостей про дітей, які виїжджають разом із ними. На дітей віком від 5 до 18 років подаються фотографії (на матовому папері), що вклеюються в паспортах і скріплюються печаткою. Обов’язково подаються свідоцтво про народження дитини та ксерокопія, яка засвідчується працівником паспортної служби. Якщо дитині ще немає п’яти років, досить вписати його в закордонний паспорт одного з батьків на сторінку “Особливі відмітки”, без фотографії. Знімки дітей старше п’яти років треба вклеювати в закордонний паспорт обов’язково.

ОФОРМИТИ ПРОЇЗНИЙ
Видається дитячий паспорт батькам дитини, яка досягла п’яти років, органом внутрішніх справ за постійним місцем проживання. Проїзний документ, або так званий паспорт дитини, являє собою невелику книжечку блакитного кольору. Для його оформлення необхідно нотаріально завірена заява обох батьків; на дітей у віці до 16 років у паспортну службу подається свідоцтво про народження; від 16 – ще і паспорт громадянина України та ідентифікаційний код дитини (якщо є) або одного з батьків. Також необхідно надати 4 фотографії встановленого зразка та паспорт одного з батьків. Проїзний документ оформляється на три роки або до досягнення дитиною 18-річного віку.

З ОДНИМ ІЗ БАТЬКІВ
У випадку, коли дитину супроводжує лише батько чи мати, або вони в розлученні, на кордоні буде потрібно оригінал нотаріально завіреної довіреності від іншого батька про те, що він не проти виїзду дитини за кордон. Якщо дитина їде з бабусею, то така довіреність потрібна від обох батьків. Згода може бути оформлено на одну конкретну поїздку або на певний термін, протягом якого дитина може зробити кілька поїздок. Такої згоди не потрібно при фактичній відсутності другого з батьків, яке повинно бути підтверджено відповідними документами: материнської книжкою (раніше вона називалася книжка матері-одиначки), свідоцтвом про смерть, документом про позбавлення батьківських прав, заявою другого з батьків про відмову від дитини, документом з суду , що свідчить, що місцезнаходження другого батька визначити неможливо, і т.п. При цьому свідоцтво про розлучення до числа зазначених документів не входить. У випадку, якщо один з батьків відмовляється дати дозвіл на виїзд дитини, ця проблема вирішується в судовому порядку.

У СУПРОВОДІ ДОРОСЛИХ
Якщо неповнолітня дитина відправляється в подорож без батьків (наприклад, на оздоровлення або у складі тургрупи), то вона повинна при собі мати крім власного закордонного паспорта письмову нотаріально завірену згоду обох батьків на її виїзд у супроводі конкретної особи, із зазначенням періоду, у який повинна відбутися поїздка, маршруту та мети поїздки. У випадках, якщо неповнолітній громадянин планує виїзд за кордон на термін понад 3-х місяців, це згода має бути завірене органами опіки чи піклування. Працівники прикордонної служби для підтвердження законності виїзду можуть попросити пред’явити і додаткові документи.

 

Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
3 897 переглядів