Чи потрібно виставляти цінники на напої в ресторані?

 

Для того щоб дати відповідь на це питання, варто спочатку зробити аналіз кількох нормативних актів. Цитуватиму їх повністю, щоб зберегти мову оригіналу.

Відповідно до п.21 «Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями» затв. ПКМУ № 854 від 30 липня 1996 р.

« Суб’єкт господарювання повинен забезпечити інформування споживача про роздрібні ціни на алкогольні напої за допомогою ярликів цін (цінників) на зразках напоїв, що перебувають у продажу. …»

Детальніше та більш змістовно регламентує необхідність розміщення цінників на продукції «Інструкція про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та закладах ресторанного господарства» N 02 від 04.01.97

П. 6. Інструкції:

“Інформування споживачів про роздрібні ціни на товари здійснюється за допомогою таких засобів:

ярликів цін (цінників), прейскурантів алкогольних напоїв, меню та прейскурантів цін на куповані товари у закладах ресторанного господарства.

Ярлик цін (цінник) призначається для надання споживачам основної інформації на окремий товар, покажчик цін і прейскурант цін на куповані товари – на ряд товарів, що є у продажу, меню – про перелік страв, кулінарних, булочних, борошняних кондитерських виробів, що пропонуються протягом дня.”

П.7. Інструкції:

“Ярлики цін (цінники) та покажчики цін повинні мати такі реквізити:

для продовольчих товарів:

для вагових товарів – назва товару, сорт, ціна за один кілограм або за сто грамів;

для товарів чи напоїв, що продаються на розлив, – назва товару чи напою, сорт, ціна за одиницю місткості або одиницю ваги;

для штучних товарів та напоїв в пляшках – назва товару чи напою, вага або місткість, сорт, ціна за штуку;

для товарів, що розфасовані, – назва товару, сорт, ціна за один кілограм або за сто грамів, вага одиниці розфасовки, ціна за одиницю розфасовки;

для непродовольчих товарів:

для товарів, на які ціни встановлені в залежності від сортності, – назва товару, сорт, ціна за один метр, кілограм, штуку або одиницю розфасовки;

для товарів, на які ціни по сортах не встановлені, – назва товару, ціна за один метр, кілограм, штуку або одиницю розфасовки;

У закладах ресторанного господарства в меню зазначається перелік страв, кулінарних, борошняних кондитерських, булочних виробів та напоїв власного виробництва, вихід і ціна однієї порції. У прейскуранті зазначається перелік алкогольних і безалкогольних напоїв, пива, тютюнових, кондитерських виробів та інших закупних товарів, маса, об’єм і ціна на відповідну одиницю продукту, крім того, для алкогольних напоїв – ємність пляшки, ціна за пляшку, за 50 та 100 мілілітрів. У підприємствах з обслуговуванням офіціантами в бланках рахунків повинні бути передбачені графи для зазначення назв страв, кількості порцій, ціни за порцію та підсумкової суми цін відпущеної продукції”.

П. 9. Інструкції:

“У підприємствах роздрібної торгівлі та закладах ресторанного господарства, у тому числі в стаціонарній дрібнороздрібній торговельній мережі (крім зазначених в абзаці другому цього пункту), ярлики цін (цінники), прейскуранти цін на куповані товари, покажчики цін обов’язково підписуються працівником, відповідальним за формування, установлення або застосування цін, і завіряються печаткою або штампом суб’єкта господарювання із зазначенням дати підписання.

У підприємствах роздрібної торгівлі, що при розрахунках з споживачами застосовують сучасну технологію автоматизованої ідентифікації товарів за їх штриховими кодами, а значення цін товарів зберігається в пам’яті ЕККА або комп’ютера, завірення ярликів цін (цінників) підписом з датою та печаткою або штампом не обов’язкове. У відділах та секціях торговельних залів таких підприємств у доступному для споживачів місці повинен бути прейскурант цін, завірений підписом працівника, відповідального за формування, установлення або застосування цін, та печаткою із зазначенням дати підписання.

У закладах ресторанного господарства меню і прейскурант мають бути підписані керівником, бухгалтером (калькулятором) та матеріально-відповідальною особою (завідувач виробництва, бригадир, буфетник, бармен тощо) і скріплені печаткою суб’єкта господарювання.”

П. 13. Інструкції:

“Всі засоби інформування про ціни на товари виготовляються друкарським або іншим способом і повинні бути оформлені чітко, естетично (чорнилом, пастою, штемпельною фарбою (штампом) та ін.) відповідно до чинного законодавства про мови. Забороняється позначення цін олівцем…”

П.14. Інструкції:

У закладах ресторанного господарства класів “люкс” і “вищий”, ярлики цін (цінники), меню, прейскуранти цін на куповані товари, інші види друкованої рекламної продукції повинні бути виготовлені на високому художньому рівні.”

 

Таким чином, п.21 Правил № 854 від 30.07.96 р. та п.14 Інструкції N 02 від 04.01.97 р. чітко вказують що суб’єкт господарювання зобов’язаний розміщувати цінники на напої в закладі ресторанного господарства.

Якщо ж підприємець чи підприємство свідомо чи несвідомо проігнорувало дану вимогу законодавця, то слід бути готовим до притягнення до адміністративної відповідальності. Відповідно до статті 155 КУпАП адмінштраф за порушення правил торгівлі становить суму в межах від 17 до 170 грн. При цьому можливий варіант, що штраф може бути за кожен окремий відсутній цінник.

Отже, шановні панове – розставляйте цінники. А щоб не кремпуватися, що ресторан з цінниками виглядає як дешевий кабачок, виконайте п.14 Інструкції N 02 від 04.01.97 р. – зробіть цінники на високому художньому рівні.

 

Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
4 081 переглядів