Класифікація кримінальних порушень, та запровадження поняття «кримінальний проступок» з 1 січня 2020 р.

Теперішня редакція Кримінального кодексу України містить приблизно 780 складів злочинів, із яких приблизно четверта частина за кваліфікацією є злочинами невеликої тяжкості.

При цьому на сьогодні в загальній кількості розслідуваних злочинів тяжкі та особливо тяжкі складають також складають четверту частину, а злочини невеликої тяжкості або середньої тяжкості, такі як некваліфіковані крадіжки, шахрайства (частини 1 статей 185, 190 КК України) та легкі тілесні ушкодження (стаття 125 КК України), становлять майже 50 % від усіх розслідуваних.

Таке співвідношення призводить до затягування розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів, а також необґрунтованої тяганини при розслідуванні  злочинів невеликої тяжкості.

Уведення в дію норм КПК України, які стосуються кримінальних проступків, пунктом 1 Прикінцевих положень КПК України поставлено в пряму залежність від прийняття відповідного закону про кримінальні проступки.

Тому, з 01 січня 2020 року запроваджено спрощений порядок досудового розслідування у формі дізнання всіх кримінальних правопорушень  невеликої тяжкості, що сприятиме зменшенню навантаження на органи досудового слідства.

Всього буде 126 складів кримінальних проступків.

Запровадження спрощеного порядку розслідування проступків дозволить забезпечити швидке розслідування кримінальних правопорушень  невеликої тяжкості, та дасть можливість зосередити  діяльність слідчих апаратів на розслідуванні тяжких та особливо тяжких злочинів.

Кримінальний проступок є різновидом кримінального правопорушення, за вчинення якого передбачено кримінальну відповідальність.

Раніше поняття “злочин” використовували як узагальнюване, тепер відповідно до нововведень замість нього будуть вживати “кримінальні правопорушення”.

Як і раніше, кримінальне порушення – це суспільно небезпечна дія чи бездіяльність. Якщо в такому діянні формально є ознаки кримінального порушення, але через малозначність воно не становить суспільної небезпеки, це не кримінальне порушення.

Склади кримінальних проступків утворено за рахунок злочинів невеликої тяжкості. З цією метою в градації злочинів вилучити поняття злочин невеликої тяжкості, наділивши його ознаками кримінальні проступки.

Переведення злочинів невеликої тяжкості в категорію проступків забезпечить класифікацію кримінальних правопорушень за принципом врахування ступеня суспільної небезпеки – від найменшого, яким характеризуватиметься проступок, до найбільш небезпечного, яким за новою класифікацією вважатимуться злочини нетяжкі, тяжкі і особливо тяжкі.

Отже, тепер Кримінальні правопорушення – це:

  • кримінальніпроступки – порушення, за яких основне покарання становить штраф до 51 тис. грн чи в інший спосіб, але не ув’язнення;
  • злочини:

а) нетяжкі – з основним покаранням у вигляді штрафу до 17 тис. грн чи позбавлення волі до 5 років;

б) тяжкі – штраф до 425 тис. грн чи ув’язнення до 10 років;

в) особливо тяжкі – штраф понад 425 тис. грн чи ув’язнення на строк понад 10 років, у тому числі при довічному ув’язненні.

Цікавим є те, що керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння, під впливом наркотиків чи ліків, тепер теж визнається кримінальним проступком (з Адміністративного кодексу  вилучено норму про керування транспортом у нетверезому стані та внесено її до Кримінального кодексу, як кримінальне порушення). Покарання за таке порушення- штраф від 17 до 34 тис. грн з позбавленням права керувати на строк до 3 років. При повторному порушенні – штраф до 51 тис. грн з позбавленням права керування на строк 2-3 роки.

Решта змін до КК України, стосується певних  особливостей, пов’язаних з інститутом кримінальних проступків, – закріплення вимог про те, що:

– готування до кримінального проступку не тягне за собою кримінальної відповідальності;

– особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, після відбуття покарання визнаються такими, що не мають судимості.

Практичне застосування інституту кримінальних проступків сприятиме забезпеченню швидкого розслідування кримінальних правопорушень  невеликої тяжкості та зменшенню навантаження на слідчих органів досудового розслідування.

Друкувати Юридичний помічник » Коментар законодавства »
1 553 переглядів