У випадку, коли батьки перебувають у шлюбі і батько не працює та не бере участі в утриманні дітей, мати має право подати позовну заяву до суду і примусити його до виконання обов’язків.
Якщо батьки розлучені, а батько вважається безробітним, при цьому працює неофіційно і приховує свої доходи, то попередньо потрібно зібрати всі можливі докази для визначення розміру аліментних виплат, потурбуватися про виклик свідків, а також клопотати про те, щоб суд використав доступні йому засоби для з’ясування реального матеріального становища відповідача.
Аліменти у вигляді частини щомісячного доходу
Згідно ст. 181 ч.3 Сімейного кодексу України, може бути винесено судове рішення про присудження коштів на утримання дитини в двох можливих формах: У вигляді частини від доходу, Тобто половини, четвертини чи іншої частини доходу особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти. При визначенні розміру аліментів, відповідно до ст . 182 СКУ, суди враховують ряд обставин, серед яких є і матеріальне становище платника аліментів.
Відповідно до судової практики як правило розмір аліментів на одну дитину встановлюють у вигляді четвертої частини від доходів батька , половини – на двох і більше дітей.
Коли на момент винесення відповідного рішення про присудження частини від доходу батько офіційно працював, суд при визначенні розміру аліментів виходив з наявних у матеріалах справи даних і не міг припускати погіршення його матеріального становища.
Таким чином, в силу обставин, що склалися, він протягом чотирьох місяців не виконував свій обов’язок з утримання дітей, мала місце несплата аліментів, внаслідок чого утворилася заборгованість.
В такій ситуації ст. 195 СКУ передбачає два варіанти здійснення розрахунку заборгованості по аліментах: якщо на момент визначення розміру заборгованості батько вже влаштувався на роботу, сума аліментів на дитину визначається у вигляді четвертої частини від заробітку, який він отримує.
Якщо на момент визначення розміру заборгованості платник на роботу не влаштувався, сума аліментів з безробітного розраховується виходячи із середньої зарплати в даній місцевості. Під «цією місцевістю» мається на увазі місце проживання або місце роботи платника аліментів, а також місцезнаходження майна боржника в аліментних відносинах.
Вищевказані органи надають дані з приводу розміру середньої заробітної плати для конкретної місцевості на вимогу державного виконавця.
Останній керується отриманими даними при визначенні того, яка сума аліментів з непрацюючого підлягає оплаті з урахуванням заборгованості.
Аліменти у вигляді твердої грошової суми
Статус безробітного не завжди означає, що платник аліментів не заробляє .
Як варіант, він може час від часу підробляти вантажником, бути різноробочим на підхваті, мати який-небудь сезонний дохід, припустимо, продавати на ринку свіжозібрані в найближчій посадці черешні, а може писати картини або книги і заробляти на їх продажу. Випадків може бути безліч, суть полягає в тому, що людина ніде офіційно не працює, в центрі зайнятості не числиться, вважається безробітною, але має непостійний, мінливий заробіток.
У цьому випадку суд за заявою особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти або особи яка має право на отримання таких виплат, може визначити розмір аліментів не у вигляді частини від доходу, а у вигляді твердої грошової суми .
Підставами для винесення такого рішення є наступні обставини: отримання платником нерегулярного, мінливого доходу; отримання доходу або його частини в натуральному вигляді; отримання доходу в іноземній валюті. При тому, зміна курсу валют може в значній мірі впливати на розмір аліментів у разі їх відрахування у вигляді частини від заробітку; повна відсутність заробітків, за умови, що платник перебуває на обліку в центрі зайнятості та офіційно є безробітним.
У такому випадку, визначити розмір аліментів у вигляді частини від неіснуючого доходу неможливо; наявність у безробітного майна на праві власності, від якого він може отримувати дохід, а визначити розмір такого доходу і в цілому його наявність встановити складно; нелегальна робота безробітного або отримання доходів з різних джере , які неможливо встановити, так само як і загальний розмір доходів; наявність інших обставин.
Визначити точний розмір аліментів які має платити безробітний у твердій грошовій сумі зможе тільки суд після дослідження всіх обставин справи, наданих позивачем і відповідачем документів та інших матеріалів. Її розмір визначається з урахуванням обставин, передбачених ст. 182 СКУ.
Юридичний помічник » Публікації »6 966 переглядів