Будь-який заклад харчування важко уявити собі без такого атрибуту як меню чи прейскурант. Майже усі кафе, бари та ресторани використовують їх. Дехто, навіть, вважає, що меню відображає не лише перелік пропонованої продукції, а й саму атмосферу закладу. І справді, креативно оформлене меню, завжди викликає захват. Проте, крім естетичного декорування, воно повинно бути грамотно оформлено законодавчо.
Меню — атрибут закладу ресторанного господарства, призначений інформувати відвідувачів про продукцію та ціни на неї, тобто виконувати вимоги ст. 15 Закону про захист прав споживачів (Споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору). Його наявність обов’язкова незалежно від методу обслуговування відвідувачів у закладі ресторанного господарства.
Прейскурант — перелік алкогольних і безалкогольних напоїв, пива, тютюнових, кондитерських виробів та інших покупних товарів. Тож усі заявлені в прейскуранті (меню) позиції завжди мають бути наявними.
У меню зазначається:
- перелік страв, кулінарних, борошняних кондитерських, булочних виробів та напоїв власного виробництва,
- вихід і ціна однієї порції.
У прейскуранті зазначається:
- перелік алкогольних і безалкогольних напоїв, пива, тютюнових, кондитерських виробів та інших закупних товарів, маса, об’єм і ціна на відповідну одиницю продукту, крім того, для алкогольних напоїв – ємність пляшки, ціна за пляшку, за 50 та 100 мілілітрів.
Меню (прейскурант) виготовляють друкарським чи будь-яким іншим способом. Також, меню (прейскуранти) повинні бути оформлені чітко, естетично (чорнилом, пастою, штемпельною фарбою (штампом). Заборонено зазначати ціни олівцем. У підприємствах громадського харчування, прейскуранти цін на куповані товари, обов’язково підписуються працівником, відповідальним за формування, установлення або застосування цін, і завіряються печаткою або штампом суб’єкта господарювання із зазначенням дати підписання. Меню мають бути підписані керівником, бухгалтером (калькулятором) та матеріально-відповідальною особою (завідувач виробництва, бригадир, буфетник, бармен тощо) і скріплені печаткою суб’єкта господарської діяльності.
Усі вимоги до меню та прейскуранта значною мірою продиктовано типом і класом закладу. У ресторанах і барах класів люкс та вищий меню й прейскуранти мусять виконуватися на високому художньому рівні. За бажанням ресторану в окреме меню (прейскурант) виділяється будь-яка група (вид) продукції (товарів). Наприклад, оформляється окремо “Чайно-кавова карта”, “Дитяче меню”, “Карта вин”.
Меню складають українською мовою, та додатково іншою мовою, прийнятною для сторін. Так, маркування товарів, інструкції про їх застосування тощо виконуються державною мовою і регіональною мовою або мовою меншини. За рішенням виробників товарів поруч із текстом, викладеним державною мовою, може розміщуватися його переклад іншими мовами. Маркування товарів для експорту виконується будь-якими мовами. Для фірмових страв, назви яких для клієнта звучать загадково, доцільно розшифрувати в меню їх інгредієнти, та при можливості розмістити фото. Заборон на додаткову інформацію в меню немає.
Інформування споживачів про роздрібні ціни на товари здійснюється за допомогою таких засобів: ярликів цін (цінників), прейскурантів алкогольних напоїв, меню та прейскурантів цін на куповані товари у закладах ресторанного господарства. Ярлик цін (цінник) призначається для надання споживачам основної інформації на окремий товар, покажчик цін і прейскурант цін на куповані товари – на ряд товарів, що є у продажу, меню – про перелік страв, кулінарних, булочних, борошняних кондитерських виробів, що пропонуються протягом дня.
avtor: Solomia Vandyo
Юридичний помічник » Юридичним особам та ФОП »7 467 переглядів