Якщо ЖЕК нічого не робить, а просто щомісячно бере з Вас гроші, і при цьому оббивання його порогів нічого не дає, то передусім в нещасливого споживача ЖЕКівських послуг виникає думка створити ОСББ. Однак не завжди сусіди по будинку є однодумцями, через що створення ОСББ залишається мрією.
Проте, якщо бути наполегливим, то вдасться не тільки ведмедя навчити їздити на велосипеді, а і ЖЕК вчасно та якісно виконувати взяті на себе обов’язки.
У Постанові Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 р. №529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», ч.1 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п.17 ст.1 та ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів» чітко прописано перелік основних послуг, порядок обрахунку та права споживачів цих послуг, які зобов’язані надаватись ЖЕКами. Це ж саме в обов’язковому порядку затверджуються рішеннями відповідного відомчого органу місцевого самоврядування.
Перелік обов’язкових послуг, що надаються ЖЕКами:
- Прибирання прибудинкової території, прибирання і вивезення снігу, посипання протиожеледними сумішами прибудинкової території, що призначена для проходу та проїзду.
- Прибирання сходових кліток.
- Збирання, зберігання, вивезення, утилізація (знешкодження та захоронення) твердих побутових і негабаритів відходів.
- Прибирання дахів, підвалів, технічних приміщень.
- Технічне обслуговування та поточний ремонт ліфтів, диспетчерських систем, систем протипожежної сигналізації, інженерних систем будівлі.
- Обслуговування та поточний ремонт димоходів та вентиляційних шахт.
- Енергозабезпечення ліфтів.
- Перевірка, обслуговування і ремонт квартирних лічильників води та тепла.
- Поточний ремонт під’їздів, елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в т.ч. спортивних, ігрових дитячих та інших майданчиків).
- Дезінсекція і дератизація.
- Обслуговування та поточний ремонт систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, каналізації і теплопостачання у будинку.
- Поливання дворової території, квітників, газонів.
- Експлуатація номерних знаків на будинках.
- Освітлення загально – використуваних місць, підвалів та підкачування води.
Враховуючи, що кожну вищевказану послугу ми оплачуємо з власної кишені, то і контролювати її надання ми маємо повне право.
Контроль надання послуг та методи впливу можуть бути наступні:
1. Надання вказаних послуг зазначається в договорі, який укладається між власниками приміщень та ЖЕКом, тому необхідно перевірити наявність договору з ЖЕКом чи іншим суб’єктом, який надає відповідні послуги. У разі відсутності такого договору необхідно вимагати його підписання.
2. У разі, якщо послуги не надаються, або надаються не якісно, – складіть акт-претензію і зафіксуйте у ньому всі дефекти. Перед цим напишіть заяву до ЖЕКу про виклик його представника для складання акта-претензії та усунення недоліків. Дане Ваше право передбачене ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». У випадку, якщо представник ЖЕКу не з’явився на Ваш виклик у строк, визначений договором, Ви все одно складаєте акт, однак в такому випадку повинні залучити до його складання та підписання як мінімум 2- х споживачів неотриманої послуги (включно з Вами). Акт-претензію необхідно оформити як мінімум в 2-х примірниках,один з яких необхідно подати в ЖЕК, а на іншому вимагати, щоб працівник ЖЕКу уповноважений проводити реєстрацію вхідної документації, поставив відмітку про отримання: реєстраційний номер, та дату подачі.
3. У разі відсутності реакції необхідно подати в ЖЕК заяву про невиконання умов Договору та порушення ваших прав, як споживача послуг керуючись ст.ст18, 20,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 526, 610, 611 Цивільного кодексу України, ст.ст. 15, 19, 20 Закону України «Про звернення громадян», Законом України «Про захист прав споживачів», Наказом Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства №76 від 17.05.2005 р. «Про затвердження правил утримання житлових будинків і прибудинкових територій», Наказом Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства №150 від 10.08.2004 р. «Про затвердження Примірного переліку послуг для утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд»</em>) та вимагайте:
а) усунути недоліки (відремонтувати ліфт, дах, під’їзд та ін.);
б) відшкодувати заподіяну ЖЕКом шкоду (або зменшити оплату за не надані послуги);
в) письмово повідомити Вас про результат розгляду вашого звернення.
4. Якщо ж і тут не буде належної зворотної реакції, то готуйте та подавайте позовну заяву до суду, в якій вимагайте зобов’язати ЖЕК виконати свої обов’язки, та сплатити штрафні санкції, а також і моральну шкоду (згідно ЗУ «Про захист прав споживачів» та ЗУ «Про судовий збір» при поданні позовів такого характеру судовий збір не сплачується).
5. Якщо судова тяганина Вам здається обтяжливою, то варто писати скарги в органи, яким в тій чи іншій мірі підпорядковується ЖЕК, чи які можуть вплинути на ЖЕК (рай. адміністрація, відділ комунального господарства, селищна, міська рада, управління захисту прав споживачів).
6. Враховуючи, що наша країна постійно живе «від виборів до виборів», то слуги народу – обрані нами депутати, заради зростання свого рейтингу, періодично можуть допомогти своїм виборцям в захисті їх прав, особливо, якщо від цього не вимагається капіталовкладень. Таким чином можна спробувати також через знайомих, або і напряму вийти на якогось депутата (чи його помічника) селищної, міської, районної, обласної, чи і Верховної Ради, які одним дзвінком (запитом, зверненням) можуть зробити більше добра як вся Ваша писанина.
Варто пам’ятати, що як влучно висловився класик: «слова це вітер», тому окрім як усного висловлення свого невдоволення співробітникам ЖЕКу, кожне своє зауваження чи вимогу варто подавати в письмовому вигляді, при цьому оформляти таке звернення в 2-х примірниках, один з яких з відміткою про отримання зберігати до вирішення проблеми. Якщо ж ходити в ЖЕК у Вас немає бажання, то такі звернення можна посилати поштою, рекомендованим листом з повідомленням про вручення. При чому таке повідомлення після його отримання також необхідно зберігати.
Такі звернення щоразу будуть додатковим аргументом у Вашій правоті – офіційним доказом бездіяльності ЖЕКу.
Системність у Вашій боротьбі за свої права дасть чітко зрозуміти, що бездіяльність буде покарана, і як наслідок ЖЕК виконуватиме всі послуги, які передбачені чинним законодавством України.
Юридичний помічник » Публікації »13 544 переглядів