Что делать, если насильно удерживают в военкомате?

За своєю суттю військовий комісаріат – це один з державних органів, діяльність якого регулюється зведенням встановлених правил, причому набагато більш суворих, ніж у цивільних установах. Військовозобов’язані громадяни України, в разі отримання повістки, повинні з’явитися до військкомату в термін, зазначений в ній. За неявку людині, яка ухиляється від військової служби, загрожує адміністративна відповідальність у вигляді грошового штрафу. Ці положення прописані в законі України «Про військовий обов’язок і військову службу».

У свою чергу чоловікам, які прийшли до військкомісаріату, закон гарантує захист прав призовника, в тому числі і можливість безперешкодно його покинути. Якщо з якоїсь причини людину в стінах військкомату утримують силою, це вже злочин, а саме незаконне позбавлення волі. Говорячи простими словами – викрадення (ст.146 Кримінального Кодексу України). Прокоментувати ситуацию погодилися в компанії «Більцан і партнери» http://biltsanandpartners.com, юристи якої займаються захистом прав військовослужбовців в тому числі.

Що робити людині, що опинилася в полоні у співробітників військкомату?

Перше, що потрібно зробити, це повідомити комусь, хто може допомогти, про цю ситуацію. По можливості обдзвонити членів сім’ї, родичів, друзів і повідомити про порушення прав. Також про незаконні дії потрібно повідомити в поліцію і повідомити юриста (якщо у вас є знайомий військовий юрист).

Якщо метою такого утримання є незаконна відправка до війська, пам’ятайте, що ніхто не може змусити вас проходити медкомісію насильно. Положення Закону України «Про основи охорони здоров’я» зберігає за людиною право самому вирішувати, чи потребує він в огляді лікарів або він відмовляється від оного. Правда, тут є один нюанс. Постанова Кабінету Міністрів передбачає обов’язкову медичну діагностику для призовників (не осіб, які підлягають мобілізації, а саме призовників). Відповідальність за ухилення від проходження комісії адміністративна. Наприклад, відсторонення від роботи або навчання. Фактично юридичні механізми впливу на відказника у військкомату відсутні.

До вступу в статус військовослужбовця, ніхто не може утримувати його, обмежувати пересування або змушувати робити що-небудь. Тобто, потенційний військовослужбовець може пасивно опиратися – на будь-які прохання співробітників військкомату, наприклад, переодягнутися в форму, відмовлятися це робити.

Отже, підіб’ємо підсумки вищесказаного:

• не варто ухилятися від військової служби, якщо не хочете платити штраф;

• насильницьке утримання в військкоматі – кримінальний злочин;

• людина, проти якого відбувається протиправне діяння, повинен захищати свої права, закон на його боці.

Україна – це демократична країна, яка ставить права і свободи людини на перше місце. Тому, вибравшись з військкомату, незаконні дії співробітників військкомату обов’язково потрібно оскаржити в суді.

Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
2 787 переглядів