До законодавства України регулярно вносяться зміни: посилюються або послаблюються вимоги, вводяться нові нормативи тощо. В результаті керівникам підприємств і бізнесменам не завжди вдається відстежити нововведення, тож зробити все грамотно і за правилами буває складно, зазначають фахівці відомої аудиторської компанії “Дивайс Груп” в Києві. А під час пандемії і карантинних заходів ці проблеми ще більше посилюються.
Що залишилося без змін
Доброю новиною можна вважати те, що протягом останнього часу введено мінімальну кількість нових норм. Колишніми залишилися основні правила проходження щорічного аудиту фінансової звітності. Його зобов’язані здійснювати:
- Організації, що становлять суспільний інтерес;
- Відкриті акціонерні товариства;
- Підприємства, які видобувають корисні копалини;
- Організації середньої значимості.
Великі компанії повинні надавати звіти за правилами та нормами МСФЗ, а середні підприємства поки можуть звітувати за П(С)БО. Фірми, що знаходяться під контролем інших, материнських компаній, зобов’язані складати консолідовані фінансові звіти щороку.
Колишніми залишилися і критерії визначення розміру підприємства: балансова вартість, чистий прибуток і кількість співробітників, будь-то промислова фабрика в Харкові або стоматологічна клініка в Києві, популярний готель, автосервіс або будь-яка інша компанія.
Велика компанія:
- балансова вартість понад 20 мільйонів євро;
- чистий прибуток понад 40 мільйонів євро;
- кількість співробітників більше 250 чоловік.
Середня компанія:
- балансова вартість від 4 до 20 мільйонів євро;
- чистий прибуток 8-40 мільйонів євро;
- кількість працівників 50-250 чоловік.
Щоб визначити розмір підприємства, досить відповідності двом будь-яким показникам.
Які внесені зміни
Зараз за законом 466-IX, затвердженим Президентом України, бізнесмени і керівники підприємств зобов’язані одночасно здавати і податкову декларацію, і висновок аудитора щодо фінансової звітності.
Якщо компанія здає звіт з трансфертного ціноутворення (ТЦО), вона також повинна докласти до нього фінансову звітність, по якій був проведений аудит.
Важливо! Звіт по ТЦО, а також інформацію про участь в іноземній компанії, необхідно надати до податкового органу до 1 жовтня. Тобто, до цієї дати організаціям необхідно замовити аудиторські послуги з перевірки фінансового звіту, а її результати опублікувати. І це стосується тільки тих компаній, які здають звіт по ТЦО, інші повинні надавати аудит фінансової звітності до кінця поточного року.
Штрафні санкції
Якщо організація провела аудит фінансової звітності не своєчасно або опублікувала його результати із запізненням, то на неї накладається штраф у таких розмірах:
- за первинне недотримання норм – 17-34 тисячі гривень;
- якщо порушення відбувається повторно – 34-51 тисяча гривень.
Багато керівників і власники бізнесу свідомо порушують правила і вважають за краще заплатити штраф, оскільки його сума в кілька разів менше, ніж вартість проведення аудиту, який здійснюють міжнародні компанії (згідно із законом обов’язковий аудит повинні проводити саме вони). Але це загрожує негативними наслідками.
По-перше, оплачений штраф не дає права не проводити обов’язковий аудит, це лише дає відстрочку на деякий час. У результаті підприємству доведеться заплатити двічі: і штраф, і за послуги аудиторської компанії.
По-друге, несвоєчасний обов’язковий аудит стає причиною більш пильної уваги з боку податкових та інших органів. Перевірки будуть проводитися частіше, причому стануть довше і ретельніше, що може привести до збільшення фінансових витрат.
Не слід вважати обов’язковий аудит примхою державних органів. Може, з вітчизняним законодавством до досконалості ще далеко, але проведення подібної перевірки має і певні плюси.
У багатьох країнах з розвиненою економікою аудит фінансової звітності став нормою, позаяк він дозволяє підвищити прозорість бізнесу і залучати інвесторів. Там, перш ніж укласти великий контракт, потрібне проведення аудиту, а в окремих випадках здійснюється і по кілька перевірок.
Комерційні банки не видадуть великий кредит без обов’язкового аудиту фінансової звітності. Крім цього, будь-яка перевірка дає можливість оцінити ефективність діяльності організації. Без проведення аудиту ризик корпоративного шахрайства зростає багаторазово.
Юридичний помічник » Прес-релізи »1 308 переглядів