Пільги за оплату електроенергії.

Пільги — це встановлені законодавством або іншими нормативними актами переваги, що надаються особі (або групі осіб) порівняно з іншими громадянами.

Ваше електропостачальне підприємство не вирішує, хто має право на пільги. Пільги забезпечуються фінансовими бюджетами різних рівнів, тому важливо стежити за рішеннями не тільки Верховної Ради, але і міських рад. Щороку приймається Закон України «Про Державний бюджет України», який містить усі статті доходів і витрати у конкретних галузях народного господарства, у тому числі й у системі соціального захисту населення. Усі зміни в чинному законодавстві оперативно публікуються у відповідних засобах масової інформації.

Відповідно до Бюджетного кодексу України пільги при сплаті за електроенергію мають такі категорії осіб:

 • ветерани війни;
 • особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
 • особи, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
 • вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною
 • особи, що мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
 • вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
 • жертви нацистських переслідувань;
 • ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани державної пожежної охорони, ветерани державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, ветерани служби цивільного захисту, ветерани податкової міліції, ветерани Державної кримінально-виконавчої служби та їх вдови (вдівці);
 • звільнені зі служби за віком, у зв’язку з хворобою або за вислугою років військовослужбовці Служби безпеки України, працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони;
 • пенсіонери з числа слідчих прокуратури;
 • діти (до досягнення повноліття) працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, загиблих або померлих у зв’язку з виконанням службових обов’язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні;
 • звільнені з військової служби особи, які стали інвалідами під час проходження військової служби;
 • батьки та члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;
 • батьки та члени сімей осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, які загинули (померли), пропали безвісти або стали інвалідами під час проходження служби;
 • реабілітовані особи, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами;
 • громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Споживач, який має право на встановлену законом пільгу з оплати спожитої електроенергії, повинен звернутися до сервсної дільниці за місцем проживання та повідомити  у письмовій формі про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Відсоток знижки плати пільгового споживання електричної енергії для осіб, які не належать до членів родини пільговика,  але зареєстровані, живуть у зазначеному приміщені і мають право на знижку плати за електричну енергію, беруть рівним відсотка знижки плати основного пільговика. В іншому випадку розрахунок за електроенергію з компанією з використанням пільги не можливий.

Пільги з оплати спожитої електроенергії надаються тільки за місцем постійного проживання.
Для оформлення пільги дитина війни/пенсіонер/ветеран війни має звернутися до сервіної дільниці електропостачальної організації та надати такі документи:

 • заяву про своє право на пільгу;
 • оригінал та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
 • оригінал та копію посвідчення, що дає право на оформлення пільги;
 • оригінал та копію паспорта;
 • довідку про склад сім’ї із ЖЕО;
 • показання приладу обліку електроенергії на день відвідування сервісної дільниці.

Споживачам, на яких поширюється дія перелічених нижче законів України та які набули певного статусу,  надаються пільги з дня звернення.

Споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, письмово повідомляє електропостачальне підприємство про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова сплата за електроенергію здійснюється з дня подання споживачем заяви (п. 31 ПКЕЕН).

Самостійне користування пільгами без відповідного оформлення забороняється!
Пільга на спожиту електричну енергію надається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.96  № 879 у межах таких норм:

 • у міських населених пунктах у будинках, які обладнано газовими плитами, — у розмірі 75 кВтг на сім’ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім’ї мають право на знижку, і додатково 15 кВтг на кожного іншого члена сім’ї, а також осіб, які не належать до членів сім’ї пільговика, однак зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) та мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВтг на місяць;
 • у міських населених пунктах у будинках, які обладнано стаціонарними електричними плитами, — у розмірі 100 кВтг на сім’ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім’ї мають право на знижку, і додатково 25 кВтг на кожного іншого члена сім’ї, а також осіб, які не належать до членів сім’ї пільговика, однак зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 200 кВтг на місяць.

 

До членів сім’ї пільговика при наданні пільг належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом І групи та доглядає за ним за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходяться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.

У разі коли декілька членів однієї родини, які проживають разом, мають право на пільги з оплати спожитої електричної енергії, пільга надається тільки одному з членів родини. Споживач, який має декілька пільг, може обрати тільки одну, більшу за розміром пільгу. Відсоток знижки плати пільгового споживання електричної енергії для осіб, які не належать до членів родини пільговика, але зареєстровані і живуть у зазначеному приміщені і мають право на знижку плати за електричну енергію, беруть рівним відсотка знижки плати основного пільговика (п. 31 ПКЕЕН).

Якщо споживач в розрахунковому періоді не в повному обсязі використав спожиті пільгові кВтг, то залишок не додається до спожитих пільгових кВтг у наступному розрахунковому періоді.

Призначення та непризначення пільг здійснюється структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів  районних рад.

З приводу оформлення пільг на опалення та ГВП потрібно звертатися до житлово-експлуатаційних організацій (ЖЕО).


Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
10 925 переглядів
1 комментарий
 1. Добрый день. У меня возникла такая ситуация: сын имеет инвалидность, связанную с аварией на ЧАЭС, соответственно, льготу на оплату эл.энергии и отопления. Удостоверение 1 кат.-А было до 1.12.16. Он прошёл перекомиссию и с 1.12.16 инвалидность была продолжена. Новое удостоверение выдали 26 декабря, в энергокомпанию обратились 6.01.17. И вот льготы по оплате за эл.энергию и отопление продолжили только с 6.01.17, со дня обращения. Но ведь это не первичное обращение, а продолжение. И за один день новое удостоверение не сделается, это ведь понятно. Почему льгота не продолжена с 1.12.16? разве это правильно?

Comments are closed.