Що робити, якщо сусіди заважають спокійно жити

Мабуть, протистояння з сусідами – це хвора тема для багатьох наших співгромадян. То вони спати заважають, граючи на фортепіано, то бігають, як стадо слонів, змушуючи нас нервово поглядати на пританцьовуючу люстру, яка ось-ось завалиться, то ремонт у них починається о 6 ранку вихідного дня. А деякі і взагалі можуть заснути у ванній, не закривши кран. І скільки б не іронізували і не “анекдотизували” подібний побут, на справі тим, хто з цим стикався хоч раз, особливо не до жартів. Зіпсоване майно, пошарпані нерви – зворотна сторона сусідства. Безумовно, не всі сусіди – шкідники, тільки й думають про те, яку б зробити нам бяку. Однак давайте спробуємо з’ясувати, що ж все-таки робити, якщо сусіди, наприклад, заподіяли матеріальну шкоду, заливши квартиру, або заважають відпочинку гучною музикою?

Не будемо шукати легких шляхів, і розглянемо варіанти, за яких, щоб залагодити непорозуміння, недостатньо посварити сусідів або, волаючи до їх совісті, добитися компенсації. Візьмемо ситуацію з життя. Ваш сусід, який мало того, що голосно слухає музику, так ще й затіяв грандіозний ремонт. І найнеприємніше у всій цій історії те, що працює він у міліції слідчим.

Негаторний позов або дільничний?

Найбільш, мабуть, відомий нормативно-правовий акт, званий в народі “закон проти шуму” це Правила користування приміщеннями житлових будинків. Так от, відповідно до ст.9 цих правил, у житлових будинках у будні з 22:00 до 8:00 заборонено голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, а з 21:00 до 08:00 забороняється проводити ремонтні роботи, що супроводжуються шумом.А у святкові та вихідні дні такі роботи робити взагалі не можна. Хоча, якщо сусіди з прилеглих квартир дали свою згоду, то ремонтувати житло по вихідним і в свята можна. Однак при цьому необхідно буде дотримуватися так званого “шумового режиму”, оскільки він не повинен перевищувати 45 дБА.

Перше, що слід зробити, якщо вмовляння не допомогли, – це викликати міліцію. Порушення цих норм користування приміщеннями буде кваліфікуватися як адміністративне правопорушення, оформити яке належить дільничному. Правда, на практиці перший раз порушників спокою прощають, а покаранням служить роз’яснювальна лекція.А  ще практика показує, що далеко не на всіх невгамовних громадян, які проживають з вами в одному будинку, має вплив дільничний міліціонер. Тому спроби втихомирити сусідів що розбушувалися міліцією можуть здобути виключно показовий характер, оскільки при нинішньому рівні корупції і родинних зв’язків рука руку миє. Але, як говорить народна мудрість, проти лому немає прийому, якщо немає іншого лому.Тому, якщо вже так вийшло, що сусідом виявився чоловік, якого “кришує” дільничний, то необхідно звернутися в прокуратуру (в обов’язки якої входить контроль за дотриманням законності всіма громадянами України) і в письмовому вигляді викласти ситуацію.Не факт, що це допоможе на 100%, але на час сусід точно заспокоїться.

Можна спробувати і в суд звернутися. Римське право подарувало нам чудову штуку – негаторний позов. Давня норма була відображена в ст.391 Цивільного кодексу України “Захист права власності від порушень, не пов’язаних з позбавленням володіння”. Згідно з цією нормою, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.Тобто позов власника про усунення перешкод, що заважають нормальному здійсненню права власності, і є негаторний позовом. Іншими словами, негаторний позов – це речове-правовий спосіб захисту права власності.Якщо підійти з цієї точки зору, то вироблений сусідами шум є ні чим іншим, як перешкоджанням нормальному використанню власності в будь-який час. Тобто якщо ви не можете спокійно подивитися телевізор, відпочити у своїй квартирі через видаваного сусідами шуму, то вони порушують ваше суб’єктивне право на використання власності, і теоретично, галасливим сусідам можна пред’явити негаторний позов. Інше питання, як до цього поставиться суд.

Всеквартирний потоп

Ще одна велика біда всіх сусідів – затоплення квартири.  Погодьтеся, терпляче ставитися до картини, коли шпалери відстали від стін, меблі зіпсувалася, а підлоги здулися, зможе не кожен. З правової точки зору виникають два нюанси:

1) як правильно оцінити матеріальний збиток і зафіксувати факт затоплення

2) що робити потім.

Фахівці рекомендують у день затоплення або, в крайньому випадку, на наступний день викликати головного інженера ЖЕКу, і комісія на чолі з ним огляне квартиру і складе акт про затоплення. І пам’ятайте, ця “процедура” є безкоштовною. Після цього слід скласти так званий “дефектний акт” і кошторис ремонтних робіт. У цьому вам допоможе будь-яка будівельна компанія, що має відповідну ліцензію. Стануть в нагоді і будь-які витратні документи, якщо ви їх зберегли. Наприклад, чек, що підтверджує вартість поклеєних тиждень тому шпалер. Коли позначені документи будуть на руках, до них слід додати документи, що підтверджують право власності на квартиру і довідку з БТІ, і можна сміливо йти до суду.

Є ще один варіант – страхівка. Але експерти рекомендують застрахуватися не тільки від “витікання води з каналізаційних і водопровідних систем” а також застрахувати внутрішню обробку і безпосередньо речі, тобто майно. Але і тут є свої нюанси, попереджають страховики. Страхова компанія оплатить збитки тільки у тому випадку, якщо ви повідомите про затоплення протягом двох днів. Якщо ж ви були відсутні в затопленому приміщенні з поважної причини і повідомили страхову компанію про інцидент пізніше, вам доведеться довести, що причина відсутності дійсно була поважна – лікарняний лист, належним чином оформлене посвідчення про відрядження.

на основі  http://ubr.ua

 

Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
14 195 переглядів
2 комментариев
  1. Що робити якщо сусид шкодить димом неможливо не постиратись не погуляти з дитьми яких у мене троэ щей маленьких до 5 рокив?Чи э закон щодопоможе?

  2. Добрий день!Допоможуть будь-ласка вирішити ВЕЛИЩЕЗНУ для нас проблему!Ми живемо в однокімнатній квартирі з 5-ти річною дитиною.Поруч орендує таку ж квартиру сім’я з дитиною 1 рік і 2 місяці,це суцільний цілодобовий ЖАХ!!!!!дитина ночами кричить,тим самим заважає спати нам,а насамперед моїй дитині!!!Мої розмови з сусідкою ситуації не поміняли.Ми в глухому куті!!!Порадьте щось БУДЬ-ЛАСКА!!!!

Comments are closed.