Що робити якщо на підприємство прийшли пожежники

Середньостатистичне підприємство рідко потерпає від вогню, але двічі на рік зустрічає пожежників, від яких може залежати майбутнє компанії.

Отримати дозвіл на початок роботи підприємства в пожежній інспекції чи не складніше, ніж домогтися відшкодування ПДВ з державного бюджету. Вивчаючи процедуру отримання документа, складається враження, що вона ретельно засекречена. В усякому разі, багато бізнесменів не можуть отримати чіткої інформації про те, що відбувається всередині дозвільної системи пожежної інспекції.

Плутанина змушує підприємців звертатися в спеціалізовані фірми, адреси яких люб’язно рекомендують у ДПО. Фахівці цих організацій цілком здатні вирішити всі питання, пов’язані з протипожежним забезпеченням окремо взятого об’єкта. Зрозуміло, не безкоштовно: за їх послуги потрібно заплатити не менше 20% вартості всіх узгоджень.

Далі – гірше

Справа в тому, що державна пожежна охорона – одна з небагатьох організацій, з якою доводиться спілкуватися всім без винятку представникам бізнесу. Працюючим підприємствам доводиться регулярно переживати перевірки пожежних інспекторів, а новоствореним компаніям – отримувати дозволи на початок роботи. Якщо приміщення здаються в оренду, дозволу потрібно отримувати двічі: спочатку орендодавцю, а потім, перед початком роботи, – орендарю. В обох випадках сіль процедури – узгодження системи пожежної сигналізації або пожежогасіння з ДПО як мінімум на двох етапах: при підготовці проектної документації і після монтажу системи (див. Схему отримання дозволу).

На всякий пожежний

Схема отримання дозволу на початок роботи від органів державної пожежної охорони

  1. Підприємець (замовник) оформляє дозвіл на початок роботи (оренду приміщень)
  2. Замовник звертається до спеціалізованої фірми (виконавець), що має ліцензію на проектування систем протипожежної безпеки, з описом об’єкта і своїх побажань
  3. Виконавець розробляє проект системи протипожежної безпеки, виходячи з вимог держстандартів, особливостей об’єкта та побажань замовника
  4. ЗДПО оформляє дозвіл на початок роботи (оренду приміщення)
  5. Виконавець погоджує проект з органом державної пожежної охорони (ДПО)
  6. Замовник укладає договір на технічне обслуговування протипожежної системи з фірмою, що має відповідну ліцензію .(Як правило, підприємства, що проектують протипожежні системи, займаються їх монтажем та обслуговуванням, проте потрібно мати на увазі, що на кожен з цих видів діяльності потрібна окрема ліцензія.)
  7. Виконавець 2 звертається в ДПО за висновком експертизи протипожежного стану об’єкта
  8. Організація, яка має ліцензію на встановлення протипожежного обладнання * (виконавець 2), монтує протипожежну систему

Все це ускладнюється тим, що вимоги інспекторів пожежної охорони частенько підтверджуються лише усними посиланнями на якісь пункти нормативних документів, причому надати текст цих вимог працівники ДПО, як правило, відмовляються.Тому перевірити законність вимог, візитерів з пожежної інспекції, не маючи спеціальних знань, практично неможливо.

Платний підпис

Втім, навіть до вступу в силу заборони на видачу дозволів на проведення будівельних робіт, отримати необхідний підпис від співробітника пожежної інспекції було непросто. Одна з причин – незліченна кількість суперечливих вимог, іноді явно застарілих і вражають своєю абсурдністю.Наприклад, до цих пір діє умова, за якою в офісному приміщенні електророзетка повинна знаходитися на рівні очей сидячої людини. Легко здогадатися, що ця норма не виконується в більшості офісів.

Аналогічна ситуація і з більшістю вимог, що висуваються пожежними інспекторами на місцях. Багато хто з них підприємцям незрозумілі, а деякі (як з тією ж розеткою) – нездійсненні.Така постановка питання цілком влаштовує інспекторів, оскільки саме це і створює передумови для отримання неформальної подяки від підприємця.

Злочин і покарання

Слід зазначити, що з формальної точки зору ДПО не відносяться до контролюючих організацій, однак перевірки пожежної інспекції впевнено зайняли друге місце в рейтингу перевірок.За результатами досліджень, проведених Міжнародною фінансовою корпорацією, в середньому українські підприємства двічі на рік піддаються перевіркам пожежників. При цьому співробітникам ДПО не потрібне направлення, посвідчення чи будь-який інший документ, що підтверджує право на ревізію.Немає обмежень і за кількістю перевірок: пожежні інспектори можуть навідуватися на підприємство хоч щодня.

При цьому санкції, які може застосувати до підприємства ДПО, досить серйозні – від адміністративних штрафів керівників до закриття об’єкта, визнаного пожежонебезпечним. За невиконання розпоряджень пожежних інспекторів та порушення правил пожежної безпеки на громадян може накладатися адміністративний штраф у розмірі від 0,5 до 7 н.м.д.г.(8,5-119 грн), а на посадових осіб підприємства – від 2 до 10 н.м.д.г. (34-170 грн). При цьому чиновники органів пожежного нагляду самостійно розглядають справи про порушення правил безпеки і приймають рішення про накладення адміністративних штрафів на порушників.Зауважимо, що таких повноважень немає навіть у податківців: рішення про накладення адмінштрафів приймаються в судовому порядку.

Крім залучення до відповідальності посадових осіб, пожежна інспекція може застосовувати фінансові санкції і до підприємств. Ст.35 Закону України «Про пожежну безпеку» встановлено, що максимальний розмір штрафу не може перевищувати двох відсотків місячного фонду оплати праці підприємства. Фінансові санкції застосовуються в судовому порядку, причому сплаті вони підлягають у місячний термін.Якщо ж підприємство не оскаржить рішення у встановлений законом термін і не заплатить, то за кожен день прострочення нараховується пеня в розмірі двох відсотків від суми штрафу.Варто звернути увагу на той факт, що сплата цих штрафів відбувається тільки після виплати всіх податків і зборів (постанова Кабінету Міністрів № 1496 від 22.09.98 р.).Причому якщо після сплати податків у розпорядженні підприємства не залишилося вільних коштів, це не є підставою для ненарахування пені.

Найбільш серйозним заходом, яка може бути застосована до підприємства, що порушує правила пожежної безпеки, залишається зупинення або заборона роботи (п. 2 ст. 7 Закону «Про пожежну безпеку»).Постанова про заборону роботи виноситься інспектором, а не судом, що відкриває широкі можливості для корупції.

Саме наявність пожежної сигналізації може помітно спростити спілкування з пожежниками і дозволить уникнути штрафів, однак коштує це задоволення зовсім не дешево.

Ціна питання

Перш за все, варто відзначити, що проектуванням і монтажем протипожежних систем займаються спеціалізовані фірми, які отримали відповідну ліцензію в МНС. Ці організації не потребують реклами, зазвичай їх рекомендують самі пожежні інспектори.За неофіційною інформацією, кожне підприємство, що працює в цій галузі, курирує певну територію, підвідомчу якого-небудь ДПО.Відповідно і для отримання експертного висновку, необхідного для видачі дозволу на початок роботи, пожежні інспектори радять звертатися в конкретну фірму. Нерідко засновниками або власниками таких фірм є колишні співробітники пожежної охорони або особи, близькі до них.Як розповів співробітник такої організації, що побажав залишитися неназваним, у разі отримання замовлення за рекомендацією інспекторів у ДПО їм належить відкат у розмірі 5-15% від суми замовлення.Крім того, не поодинокі випадки, коли пожежники відмовлялися давати дозвіл на початок роботи, якщо експертний висновок було зроблено не тією фірмою, яку рекомендував пожежник.

Якщо підприємець зацікавлений не тільки в отриманні дозволу, але й у забезпеченні пожежної безпеки, йому слід заздалегідь готуватися до істотних витрат.Звертаючись до спеціалізованої фірми, варто брати до уваги, що вартість проектних робіт з встановлення протипожежної системи становить до 10 тис. грн.При бажанні вартість проектних робіт замовник може розрахувати, виходячи з нормативів, викладених у спеціалізованому виданні «Збірник цін на проектні роботи для будівництва» (ч. 5, розділ 60).

Однак слід звернути увагу, що в довіднику вказана базова вартість, яку слід множити на поправочний коефіцієнт 2,8 плюс деякі інші індекси.Якщо ціна, заявлена ​​фірмою-проектувальником, відрізняється від отриманої в результаті розрахунків більш ніж на 50%, експерти радять запропонувати виконавцю зменшити ціну або звернутися в іншу фірму.

Вартість монтажу системи залежить від площі, планування та стану об’єкта, а також від побажань замовника, однак рідко становить менше 12 тис. грн. Ще дорожче підприємцю обійдеться установка системи автоматичного пожежогасіння.Хоча і тут ціна питання може сильно змінюватися в залежності від обраної системи (водяна, газова або пінна) і площі приміщення.

Скажімо, встановлення системи автоматичного водяного пожежогасіння може обійтися в 20 тис.грн, а система газового (що доцільно для приміщення, де знаходиться багато комп’ютерної техніки) – 25-40 тис. грн без вартості газу. Крім ціни проектних робіт та монтажу обладнання, доведеться витратитися і на обслуговування протипожежних систем.Як правило, їх обслуговуванням займається фірма, яка встановлювала обладнання.

Укладаючи договір на техобслуговування з іншим підприємством, замовник ризикує зіткнутися з проблемами у випадку неполадки в системі: підприємство, яке прийняло на обслуговування протипожежну систему, може не розбиратися в її тонкощах.

Разом з тим, у зверненні до фахівців подібного профілю є і свої плюси: всі питання узгодження проекту і здачі в експлуатацію встановленої системи в ДПО фірма бере на себе. Також іноді вона може допомогти у вирішенні питань, що виникають при перевірках.

за матеріалами http://.warning.dp.ua

 

Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
6 470 переглядів
3 комментариев
  1. Шановні!!! Пожежники – це ті хто палять! А рятувальники – пожежні!!!

  2. Полный бред!!! Работаю инспектором и могу сказать что правды здесь не больше 10%. Остальное вода и выдумки, ссылки на старую нормативную базу. Такое впечатление что автора очень сильно один раз обидели и он начал сочинять истории. На момент 2016 года 90% из етого просто ложь.

Comments are closed.