Ставши учасниками дорожньо-транспортної пригоди, багато водіїв впадають у паніку, розгублюються та втрачають контроль над подіями, що відбуваються. А тим часом, найперші дії на місці ДТП, що пов’язані з первісним оформленням документів, мають найважливіше значення для об’єктивного й правильного розгляду всіх обставин події надалі.
Грамотні дії на первісному етапі оформлення дорожньо-транспортного випадку є своєрідною гарантією Ваших інтересів при наступному розгляді справи. Унікальність цього етапу полягає в тому, що надалі буде практично неможливо достовірно відновити інформацію, що має відношення до огляду місця події, але не оформлена документально. Тим часом, саме аналіз слідів ДТП дозволяє фахівцям отримати об’єктивне уявлення про його механізм, а це має вирішальне значення при визначенні винності того чи іншого учасника події.
Співробітники міліції, що прибули на місце події, зобов’язані не тільки опитати всіх учасників та очевидців, але й скласти протокол огляду місця події та прикласти до нього схему ДТП, а також протоколи огляду транспортних засобів, із зазначенням отриманих ними технічних ушкоджень. В цій ситуації існує декілька підводних каменів.
По-перше, в процесі огляду і здійснення вимірів мають бути присутні не лише поняті, що запрошені співробітниками міліції, але й учасники дорожньо-транспортної пригоди. Свою згоду або незгоду з будь-якими діями міліціонерів під час огляду місця події вони мають право викласти письмово у відповідному протоколі огляду. На практиці частіше буває так, що водій, який перебуває у шоковому стані після аварії, пасивно сидить у своїй або міліцейській машині і після закінчення усіх дій механічно підписує протоколи, навіть не вникаючи в суть підписаного. Базуючись на адвокатському досвіді захисту клієнтів у «дорожніх» справах, можна однозначно стверджувати, що майже дев’яносто відсотків протоколів огляду місця події є, м’яко кажучи, дещо неповними.
На схемі ДТП, що додається до протоколу огляду місця події, мають бути зазначені й зафіксовані відносно постійних орієнтирів усі сліди та інші предмети, які мають відношення до події: уламки кузова, осип ґрунту з-під колісних ніш, уламки скла, часточки фарби, технічні рідини й пально-мастильні матеріали, що розлилися. Звісно, що обов’язково мають бути зафіксовані сліди від гальмування, при цьому варто враховувати, що довжина видимого гальмівного сліду з часом зменшується і на час прибуття співробітників міліції він може бути меншим, ніж був одразу після події. Зображується також та ділянка дороги, де відбулася подія. При цьому на схемі мають бути позначені дорожня розмітка, засоби організації руху, ухил дороги, стан і вид дорожнього покриття, ширина проїзної частини та всіх елементів дороги. На практиці ж замість усієї цієї інформації схема зазвичай містить лише зображення ділянки, де відбулося ДТП, та позначення місць, де розташувалися транспортні засоби після аварії. Тому першочерговим завданням водія є активна участь у ході огляду та наполегливість у спілкуванні зі співробітниками міліції у тому випадку, якщо вони з якихось причин не фіксують у повному обсязі всі сліди та предмети, що мають відношення до ДТП.
По-друге, варто досить серйозно поставитися до того пояснення, що береться співробітниками міліції у водія в писемній формі. Якщо Ви перебуваєте в цей момент у стані душевної схвильованості після пережитого стресу, буде за краще перенести розмову на пізніший час. У будь-якому випадку, не варто по гарячих слідах робити категоричні висновки щодо своєї винності та підписуватися під ними. Ваше пояснення, яке складається на місці ДТП, має бути дуже коротким. Достатньо буде вказати, що Ви дійсно керували автомобілем та рухалися по даній вулиці в даному напрямку. Докладно поговорити про всі обставини події Ви зможете пізніше, зі слідчим.
По-третє, не варто цілковито покладатися на співробітників ДАІ у питаннях виявлення очевидців події. Часто-густо в матеріалах ДТП, які були зроблені у місцях великого скупчення людей, відсутні будь-які дані про можливих свідків. Враховуючи, що покази свідків мають у подальшому дуже велике значення для об’єктивного розгляду справи та мізерні шанси відшукати очевидця через деякий час після аварії, необхідно самому подбати про свої інтереси. Найпростішим варіантом у цьому випадку є складення списку номерів автомобілів, які проїжджали мимо у момент аварії та безпосередньо після неї. Буває і так, що хтось сам підходить до міліціонерів і каже, що бачив аварію. У гарячці оформлення документів про цю людину можуть просто забути, тому водію варто самостійно записати ім’я та адресу такого свідка і залишити ці дані у себе.
Ще одна небезпека криється у можливості домовитися на місці події з іншим учасником ДТП та залагодити всі питання без ДАІ. Ідея досить приваблива, але потрібно мати на увазі, що вирішивши заплатити гроші за заподіяну Вами шкоду, Ви маєте бути абсолютно впевнені, що саме Ваші дії послужили причиною ДТП. А якщо гроші будуть платити Вам, то мають бути певні гарантії, що з Вами розрахуються. Одним із варіантів таких гарантій може бути складена водіями схема ДТП, згідно якої можна однозначно визначити, хто з учасників пригоди винен у даній події та яка сума підлягає виплаті постраждалому у якості компенсації.
Якщо до ДТП привели проблеми з дорожнім покриттям.
Досить часто причиною ДТП є дефекти дорожнього покриття або незадовільний стан дороги загалом. Дефекти дорожнього покриття умовно можна розділити на кілька категорій:
1. вибоїни, ями, неглибокі канавки на асфальтованих або бетонних дорогах;
2. нерівна дорога (хвилеподібне покриття);
3. дефекти, пов’язані із проведенням ремонтних робіт (дорога, що залита бітумом або засипана гравієм і т.п.);
4. дефекти, пов’язані з порушеннями в проектуванні і будівництві (неправильний нахил або профіль проїзної частини і т.п.).
Незважаючи на різнорідність дефектів, наслідки руху транспортного засобу по дефектній проїзній частині зазвичай однакові: раптове погіршення керованості автомобіля, пошкодження деталей підвіски. У деяких випадках раптова втрата керованості приводить до ДТП.
Ситуації, коли водій за кермом не може вчасно виявити дефект проїзної частини, трапляються досить часто і можливі, наприклад, уночі або в умовах обмеженої видимості. Що ж робити, якщо незадовільний стан дорожнього покриття став причиною дорожньо-транспортної пригоди?
По-перше, при оформленні події співробітниками міліції необхідно переконатися, що в протоколі огляду місця події відображені сліди руху транспортного засобу та стан дороги. Дефект дорожнього покриття необхідно не тільки занотувати, але й дати його координати щодо яких-небудь постійних орієнтирів, наприклад, кілометрового знаку, дорожнього знаку й т.п. Крім того, даний дефект в протоколі огляду має бути зорієнтований щодо траєкторії руху транспортного засобу.
По-друге, в даному протоколі варто зазначити наявність або відсутність дорожніх знаків, що попереджають про небезпеку, пов’язану з недоліками дорожнього покриття; вказати відстань від місця установки таких знаків (якщо вони є) до місця розташування дорожнього дефекту.
По-третє, необхідно простежити, щоб у процесі слідства або дізнання під час проведення авто-технічної експертизи або авто-технічного дослідження у заключній постанові були відбиті усі факти, що пов’язані з дорожнім дефектом.
Довести «провину дороги» можна тільки за умови повного і правильного документування усіх слідів події та дорожніх умов. В такому випадку, залежно від вагомості наслідків ДТП, до адміністративної (згідно до ст. 140 КпАП України) або кримінальної (згідно до ст. 288 КК України) відповідальності будуть притягнуті посадові особи, відповідальні за справний стан дорожнього покриття. Матеріальні й моральні претензії до винного в даній ситуації пред’являються шляхом подачі позовної заяви як самостійно, так і в рамках кримінальної справи.
за матеріалами порталу “AutoIndex”
Юридичний помічник » Публікації »4 997 переглядів