Загальний порядок подання звітності в електронному вигляді

Для передачі податкових документів до ДПІ засобами телекомунікаційного зв’язку з робочого місця Ви повинні виконати наступні умови:

– На комп’ютері повинно бути встановлено програмне забезпечення для підготовки податкових документів, яке формує електронний документ у вигляді XML-файла. Формат XML-файлів податкової звітності повинен відповідати вимогам наказу ДПАУ № 242 (наприклад: комерційні – 1С, «Бест-Звіт Плюс», «Парус» або безкоштовна – «Податкова звітність).

– На комп’ютері має бути встановлено програмне забезпечення шифрування та накладання електронного цифрового підпису, що має сертифікат відповідності або експертний висновок Держспецзв’язку (видається безкоштовно в центрі сертифікації ключів при отриманні сертифікованих ключів).

– Будь-який вихід в мережу Інтернет (якщо у Вас немає виходу в Інтернет, зашифровану електронну звітність без ризику можна відправити з будь-якого інтернет-кафе).

Після цього Ви можете здійснювати формування та подання на електронну адресу органів ДПС податкової звітності, реєстрів податкових накладних в електронному вигляді відповідно до чинного законодавства.

Розглянемо послідовно весь процес формування і здачі звітності:

1 крок. Підключення до системи здачі звітності.

Здавати звітність в електронній формі можуть всі суб’єкти підприємницької діяльності – юридичні та фізичні особи.

Для цього необхідно укласти договори:

1) З акредитованим центром сертифікації ключів (АЦСК);
2) З податковою інспекцією.

Щоб застосовувати електронний цифровий підпис, у організації має бути два ключі – закритий і відкритий. Закритий (особистий) ключ відомий тільки платнику податків. Він використовується для підписання документа. Відкритий ключ, навпаки, повинен бути відомий будь-якому одержувачу електронного документа.

Такий ключ використовується для перевірки автентичності підпису. Відкритий ключ міститься в сертифікаті. Сертифікат – це електронний документ, який включає інформацію про власника ключа.

Договір з АЦСК укладається строком на 1 рік. Після закінчення першого року організація зможе його пролонгувати. Договір з податковою діє до закінчення терміну дії посилених сертифікатів відкритих ключів, тобто до закінчення терміну дії Ваших цифрових підписів.

При подачі звітів підпис дозволяє органам не тільки ідентифікувати підписати особа, але і встановити, що інформація в електронному документі не була спотворена. Використання такого підпису захищає файли відправлених електронних документів від змін.

Після укладення договору АЦСК надасть Вам пакет «клієнта АЦСК»:

– Закриті ключі електронного цифрового підпису;
– Сертифікати (в електронному вигляді та 2-а примірники у паперовому);
– Програмне забезпечення для підписання і відправлення звітів по Інтернет.

Скільки потрібно ключів?

Підпис директора, підпис головного бухгалтера і печатка організації – таким чином, виходить 3 ключа. Якщо ж у Вас немає головного бухгалтера або ж головний бухгалтер і директор в одній особі – 2 ключа. Якщо Ви Фізична особа – підприємець і працюєте без печатки – 1 ключ.

Вартість ключів розрізняється залежно від АЦСК. Наприклад, в АЦСК «УСЦ» ключ для подання всіх видів звітності коштує 60 грн., У АЦСК «Masterkey» 78 грн. у АЦСК «ІВК» 132 грн., а в АЦСК «УСС» ключі коштують по 50 грн., виділення особистого кабінету 300 грн. і річне обслуговування від 300 грн.

Після того, як отримаєте пакет клієнта АЦСК, Ви можете йти в податкову для укладення договір. З собою необхідно взяти з собою один примірник сертифікатів у паперовому вигляді (достатньо незавіреної ксерокопії), диск з сертифікатами в електронному вигляді та два примірники договору з ДПІ (знаходиться на цьому сайті), підписаних директором і завірених печаткою (якщо є).

Тепер можливо здавати звітність в електронному вигляді!

2 крок. Формуємо звіт.

Отже, ви вже отримали ключі ЕЦП. Уклали договір з ДПІ. Тепер залишилося тільки сформувати звіт.

Звіт формується за допомогою спеціального програмного забезпечення. Як уже згадувалося вище, для створення податкової звітності можна скористатися:

– Безкоштовною програмою «Податкова звітність», яку можна отримати як в ДПІ так і завантажити з Інтернету;
– Звичною для багатьох бухгалтерів програмою «1С-бухгалтерія»;
– Придбати спеціалізовану облікову програму для ведення звітність, наприклад, Бест-Звіт +, Е-Форма (е-forma.ua), і т.д.

Тут є тільки лише один нюанс. Щоб звіт придбав електронний вигляд, звичайний звіт, який міг бути створений в будь-який з перерахованих вище програм, повинен бути експортований в файл спеціального формату (для цього використовується єдиний формат XML).

Тому, не має значення, в якій програмі Ви формуєте звіт – платній або безкоштовній, головне щоб вона підтримувала XML – саме цей формат однозначно розуміється комп’ютерною системою податкової інспекції.

3 крок. Підписуємо і відправляємо звіт.

Після того, як Ви отримали файл у форматі XML на нього залишилося тільки накласти цифровий підпис. Це робиться або вбудованою функцією підписання (наприклад, в Бест-звіт +) або ж спеціальним програмним забезпеченням, отриманим в АЦСК. Вам потрібно буде послідовно вставити носії з ключем і натиснути кнопку «Підписати».

І все! Звіт можна відправляти!

При отриманні відповідей з податкового органу, Ви отримаєте дві квитанції.

Перша – є підтвердженням, в якому вказані дата, час і номер кожного конкретного файлу прийнятого від Вас на центральному рівні (в ДПАУ).

Друга квитанція є підтвердженням прийняття Вашого звіту на районному рівні (в ДПІ). Ці квитанції, завірені електронним цифровим підписом – аналоги печатки відповідного державного органу.

Як тільки ви отримали другу квитанцію, звіт вважається наданим.

 

Друкувати Юридичний помічник » Публікації »
5 059 переглядів